Árpád-kori temetőt tárnak fel Gyöngyösön
2017. szeptember 28. 09:29 MTI
A helyi önkormányzat támogatásával egy korábban ismertté vált Árpád-kori temető feltárása kezdődött el Gyöngyösön - jelentette be a helyszínen tartott szerdai sajtótájékoztatón az egri Dobó István Vármúzeum ásatásvezető régésze.
Korábban
Tóth Zoltán kiemelte: az Olajbanfőtt Szent János-templom mellett egy hete kezdődött és várhatóan október elejéig tart a feltárás, melynek során eddig egy alig 30 négyzetméteres területről már tucatnyinál több sír került elő. A templom kerítőfalán kívül Árpád-kori, míg a falon belül a kora újkorból származó csontvázakra bukkantak, melyek alapján feltételezhető, hogy Gyöngyös és az érintett Gyöngyöspüspöki városrész az eddig ismertnél korábban is lakott volt - húzta alá.
Felidézte: az első sírokat a környéken végzett csatornázás földmunkái közben, még 2013-ban találták meg. Az egri Dobó István Vármúzeum tervei között azóta szerepelt a terület feltárása, melyet most a gyöngyösi önkormányzat 500 ezer forintos támogatása tett lehetővé. Az ásatás jelentőségéről szólva kifejtette: az időközben elvégzett szénizotópos kormeghatározási vizsgálatok alapján a kerítőfalon túli, a felszín alatt meglepően sekélyen, mindössze 80 centiméteres mélységben található legfelső temetkezési réteg a 990 és 1040 közötti időszakra tehető. Ez alatt azonban még további 2-3 rétegre számítanak, melyek lefelé haladva legalább 30 évvel régebbiek lehetnek - mondta.
Mindezek alapján már jelenleg is nagy biztonsággal feltételezhető, hogy Gyöngyös és a városrész már jóval korábban lakott volt 1261-ből származó első írásos említésénél - húzta alá Tóth Zoltán. Hiesz György polgármester a tájékoztatón arról beszélt: alig áll rendelkezésre Gyöngyös benépesülése, lakott településsé válása idejéből korabeli tárgyi, illetve írásos emlék. A város legrégebbi temetőinek területét mára szinte kivétel nélkül beépítették, azok régészeti feltárására nem került sor.
Ezért volt kiemelt jelentőségű a helyi városvezetés számára is, hogy a négy éve előkerült lelőhely kutatása megtörténjen, hiszen az innen kinyerhető adatok új fejezetekkel gazdagíthatják a település és térsége történetét - fogalmazott, hozzáfűzve, hogy a munka régészeti és helytörténeti szempontból egyaránt fontos adatokat és információkat hozhat napvilágra és hosszú ideje kialakult teóriákat erősíthet, vagy éppen cáfolhat meg. A polgármester jelezte: elképzelése és szándékai szerint a régészeti kutatómunka a város támogatásával a jövőben is folytatódik Gyöngyösön, melynek ipari parkjában a szerdán bemutatott ásatással párhuzamosan kelta temető és település feltárása zajlott és zajlik.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap