Amikor egymást mészárolták le a Wehrmacht katonái
2015. július 9. 08:33
Texel, a Hollandia északi részén található kis sziget a második világháború öt éve során idilli környezetet biztosított a Wehrmacht-katonáknak, a konfliktus utolsó heteiben azonban brutális vérontás helyszínévé vált: az utolsó európai csata néven is emlegetett texeli ütközetben egykori bajtársak mészárolták le egymást.
Korábban
Texel, a Nyugati-Fríz-szigetek legnagyobb szigete szikláival, végtelen, homokos tengerpartjaival, termékeny búzamezőivel és burgonyaföldjeivel, valamint békés legelőivel igazi földi paradicsomnak számított a katonák számára. 1945 áprilisában a szigeten tartózkodó 1200 Wehrmacht-katona joggal gondolhatta azt, hogy a háború befejezéséig már egyszer sem kell elsütnie a fegyverét. Április 6-án reggel azonban szörnyű vérengzés vette kezdetét. A 400 német tisztre és tiszthelyettesre 800 grúz katona támadt rá.
A grúz katonák 1941-ben még a Szovjetunió oldalán kezdtek el harcolni az országot megtámadó náci Németországgal szemben. Sokan estek közülük fogságba a keleti fronton, ám a németek egy ajánlattal álltak elő számukra: vagy - vállalva annak minden következményeit - hadifoglyok lesznek, vagy besorozzák őket a Wehrmachtba. Mintegy 30 ezer grúz katona az utóbbi lehetőséget választotta.
Ahogy azonban teltek a hónapok, egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a háborút a náci Németország el fogja veszíteni, az "áruló" grúz katonák pedig tudták, hogy a Szovjetunióba visszatérve nem lennének túl kedvezőek a kilátásaik: kegyetlen megtorlásra számíthatnak. A 822. gyalogos zászlóalj ezért 1945 áprilisában úgy döntött, ismét átáll a másik oldalra.
1945. április 5-ről 6-ra virradó éjszaka, nem sokkal éjfél után a grúz katonák késekkel és szuronyokkal támadtak rá az alvó németekre. Utóbbiak közül azonban néhány katonának - mint például az éjszakát a szigeten található egyik településen, Den Burgban a szeretőjével töltő Klaus Breitner őrnagynak - sikerült túlélni a mészárlást. Breitner néhány szerencsés német katonával együtt a holland szárazföldre szökött.
Breitner április 6-án 2000 tengerész és SS-katona segítségével megtorló akciót indított a grúz katonák ellen. A foglyul ejtett grúzokat levetkőztették, majd megásatták velük a saját sírjukat. Több mint 130 embert végeztek ki ezzel a módszerrel a németek. A vérengzés során a grúzok bujtatásával és segítségével vádolt holland civileket, valamint az ellenállásban részt vevő személyeket is meggyilkoltak, a Texel szigetén található Den Burg és Eierland épületeit pedig komolyan megrongálták. Bár május 5-én a német alakulatok Hollandia-szerte megadták magukat, május 8-án pedig hivatalosan is véget ért a háború, a németek még két héten át folytatták a mészárlást. A vérengzés hat hete alatt legalább 812 német, 565 grúz és 120 holland katona és civil veszette életét.
A rémálom heteiben Texel alig kapott segítséget a szövetséges csapatoktól: május 20-án mindössze egy kisebb kanadai alakulatot vezényeltek a szigetre, hogy a vérontás beszüntetéséről tárgyaljon a felekkel. Charles Foulkes altábornagyot annyira lenyűgözte a grúzok ellenállása, hogy a szovjet hadvezetőségnek írt levélben kért kegyelmet a grúz katonáknak. A túlélők hamarosan visszakerültek hazájukba, ám ott nem megtorlás várt rájuk. Gyakorlatilag hősként fogadták őket. A szovjet kommunista pártlap, a Pravda 1946-ban egy cikkben egyenesen "szovjet hazafiaknak" nevezte a texeli felkelőket. A második világháborút követően több szovjet vezető is ellátogatott Texel szigetére, hogy lerója tiszteletét a németekkel szembeszálló "hősök" emléke előtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap