A világ legveszélyesebb hivatala – merényletek amerikai elnökök ellen
2024. július 14. 10:40 Múlt-kor
Korábban
Truman nem volt a Fehér Házban
Az 1922-ben alakult Puerto Ricó-i Nacionalista Párt célja Puerto Rico teljes függetlenségének kivívása volt. A széles önkormányzati jogokkal rendelkező sziget felett ugyanis az 1898-as spanyol-amerikai háború lezárása óta az Egyesült Államok gyámkodott. 1950. október 30-án a Nacionalista Párt szervezésében Puerto Rico számos településén robbantak ki felkelések. A megmozdulásokat a legtöbb helyen katonai erővel hamar leverték.
A felkelést követően, amely az Egyesült Államokban alig kapott publicitást, két, NewYorkban élő Puerto Ricó-i férfi, a 25 éves Griselio Torresola és a 36 éves Oscar Collazo úgy gondolták, kezükbe veszik a dolgokat és visszavágnak. 1950. november 1-jén taxit fogtak, és a Fehér Házhoz hajtottak. Az elnök azonban nem tartózkodott ott, ugyanis épp folyamatban volt a Fehér Ház felújítása. A merénylőknek el kellett hajtania a Blair House-ba, ahová Harry S. Truman ezidőre költözött.
A Blair House napjainkban
Torresola és Collazo nem valami szofisztikált módon, ugyan más-más oldalról, de gyakorlatilag frontális támadást hajtottak végre az épület ellen. A tűzpárbaj mindössze egy percig tartott, a Puerto Ricó-i merénylők nem jutottak el a második emeletre, ahol az elnök tartózkodott. Egy rendőrtiszt és Torresola meghalt. Collazo súlyosan megsebesült, de túlélte az incidens. Truman eléggé lakonikusan reagált a történtekre: „egy elnöknek számítania kell ilyen dolgokra”.
Jodie Foster szerelmére vágyott, ezért meglőtte az amerikai elnököt
„Remélem, hogy mindannyian republikánusok.” Az Egyesült Államok republikánus elnökét, Ronald Reagant a műtőasztalon sem hagyta el legendás humorérzéke, amikor golyóval a testében az őt éppen operálni készülő sebészcsapat politikai irányultsága felől érdeklődött. „Ma mindannyian republikánusok vagyunk” – jött Joseph Giordano megnyugtató válasza, aki végül sikeres operációt hajtott végre az elnökön.
A tüdőn lőtt Reagan elleni merénylet mögött nem politikai indokok húzódtak, egy reménytelen szerelemtől gyötört fiatalember, John Warnock Hinckley húzta meg a ravaszt.
A gazdag texasi család sarja nem igazán találta a helyét a világban. Az életcél nélküli fiatal férfi élete a hetvenes évek derekán vett gyökeres fordulatot, amikor megtekintette Martin Scorsese Taxisofőr című filmjét, amelyben a főhős, a Robert De Niro alakította Travis Bickle egy szenátor ellen tervezett merénylettel akarta megmenteni egy szívének kedves, Jodie Foster által megszemélyesített prostituáltat.
A tinédzser Jodie szinte megigézte Hinkley-t, aki az elkövetkezendő években megpróbált a nővé cseperedő színésznővel kapcsolatba kerülni, ám a telefonhívások, az ajtó alatt becsúsztatott versek és a szerelmes levelek nem értek célt. Hinckley ekkor úgy gondolta, Travis Bickle nyomdokait követve egy merénylettel kápráztatja majd el szíve választottját.
1981. március 30-án Ronald Reagan délután fél kettő körül lépett ki a washingtoni Hilton Hotel kijáratán. A sajtó munkatársai között várakozó Hinkley fegyvert rántott és lőtt. Az önjelölt „taxisofőr” Reaganen kívül szinte mindenkit eltalált, az elnököt végül egy közeli limuzin oldaláról visszapattanó golyó sebesítette meg.
Reagen végül túlélte az incidenst, Hinckley pedig elmegyógyintézetbe került, ahonnan csupán 2016-ban szabadult.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap