Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
2016. szeptember 30. 13:13
Korábban
Agrárlobbi a Kádár-rendszerben
Miként lehetett lobbizni a mezőgazdaságért és a mezőgazdasági termelőkért egy proletár diktatúrában? – tette fel a kérdést Agrárértelmiség, agrár-érdekképviselet a Kádár-rendszerben
című előadása elején Varga Zsuzsanna, az ELTE BTK tanszékvezetője. Mint elmondta, a dolgozó parasztság – amelybe természetesen a kulákoknak nevezett, „osztályellenségnek” titulált kulákság nem tartozott bele – egyfajta belső gyarmattá vált az elsősorban a munkásságra építő hatalom számára. A parasztság nyílt ellenállásra csak kevés alkalommal vállalkozott, ám 1956-ban igen határozottan fogalmazta meg követeléseit.
Amikor 1956 októberében gyakorlatilag egy pillanat alatt helyi szinten is szétesett a diktatúra, a demokratikusan önszerveződő parasztság fegyveres szervezeteket alakított és határozott igényeket fogalmazott meg a hatalom felé. Varga elemzései szerint az ország különböző vidékeiből származó követelések igen egységesek voltak. Mi több Kádáréknak is el kellett gondolkodniuk ezek mielőbbi teljesítésén, hiszen 1956 őszén fő „szövetségeseik”, a munkások még tüntetésekkel fogadták őket. Az új hatalom egyfajta időhúzás céljából tűzoltó intézkedéseket hajtott végre: a forradalmi követelések gazdasági részét teljesítette. Leállította az erőszakos kollektivizálást, lehetővé tette a kilépést a téeszekből, valamint eltörölte a beszolgáltatási rendszert, mégpedig elsőként a szocialista tömbben – erre például Lengyelországban még éveket kellett várni.
1957-ben Fehér Lajos egyfajta agrártézisként fogalmazta meg, hogy meg kell szüntetni a parasztság hátrányos megkülönböztetését, valamint úgy kell javítani az ágazat helyzetén, hogy abból az egész társadalom profitáljon. Igen nehéz feladatnak bizonyult mindez amellett, hogy közben eleget kellett tenni a Moszkvából kapott házi feladatnak, mégpedig a kollektivizálásnak (1961-re sikerült végrehajtani Magyarországon).
A hatalomnak szüksége volt a parasztság szorgalmára, így a pártvezetés kénytelen volt elfogadni, hogy helyi szinten évről évre bővült a téeszek mozgástere, amiért cserébe a paraszt hajlandó volt többet dolgozni, és minőségi munkát végezni (nem csupán a kötelező minimumot). Ezeket az alulról szerveződő helyi kezdeményezéseket idővel törvényileg is legalizálták. A mezőgazdasági lobbi egyfajta ideológiai korrekciót is kiharcolt, amelynek eredménye az volt, hogy a kormányzat elismerte: az ipari munkásság nem magasabb rangú a parasztságnál. A lobbitevékenység érdeme, hogy a mezőgazdaság szereplőit kiemelte a belső gyarmat szerepköréből. (Míg például korábban egy téesztag egy ipari munkáshoz képest csak évekkel később mehetett nyugdíjba, ráadásul kevesebb juttatást is kapott.) Az agrárlobbi sikere az intézményesülésben teljesedett ki: a választott területi képviselők az országos kongresszuson megalapították a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsát (TOT).
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.