A házimacskák 1400 évvel ezelőtt érkeztek Kínába
2025. március 11. 16:54 Múlt-kor
Sokáig rejtély volt, hogyan és mikor érkeztek a házimacskák Kínába. A macska-DNS friss elemzése szerint a kereskedők és diplomaták valószínűleg mintegy 1400 évvel ezelőtt, a Selyemúton keresztül vitték magukkal ezeket a háziállatokat.

Macskakölyök
Korábban
Kína első házimacskái nagyjából 1400 évvel ezelőtt érkeztek az országba, valószínűleg a híres Selyemúton keresztül – derül ki az új kutatásból, amelyet az ősi macska-DNS vizsgálata támaszt alá.
A tanulmányt, amelyet "kiemelkedő kutatásként" üdvözöltek, arra a következtetésre jutott, hogy a házimacskák Kelet-Ázsiába való megérkezése több száz évvel később történt, mint ahogyan azt korábbi kutatások feltételezték. Új hazájukban a cicák azonnal nagy sikert arattak a helyi elit körében.
"A macskákat kezdetben ritka, egzotikus háziállatoknak tartották" – mondta Shu-Jin Luo, a Pekingi Egyetem Genomikai Diverzitás és Evolúció Laboratóriumának vezető kutatója a Live Science-nek küldött e-mailjében. "A macskák rejtélyes viselkedése – a távolságtartás és a szeretet váltakozása – misztikus jelleget kölcsönzött nekik."
A modern házimacskák (Felis catus) az afrikai vadmacskáktól (Felis silvestris lybica) származnak. Korábbi kutatások szerint ezek a macskafélék körülbelül 10 000 évvel ezelőtt kezdtek el az ember közelében élni a Közel-Keleten, mielőtt továbbfejlődtek, majd mintegy 3000 évvel ezelőtt Európában is elterjedtek.

Kr. u. 600 körül kereskedők és diplomaták kezdték el a házimacskák szállítását a Földközi-tenger keleti részéről Közép-Ázsián keresztül, gyakran ládákban és ketrecekben. Luo szerint csak néhány ilyen macska jutott el Kínába, ahol az elit tagjainak ajánlották fel őket ajándékként.
A régészeti bizonyítékok arra utalnak, hogy a házimacskák Kínába érkezése előtt a vidéki kínai közösségek már együtt éltek az őshonos leopárdmacskákkal (Prionailurus bengalensis). Korábbi kutatások 5400 éves leopárdmacska-csontokat találtak ősi földművelő településen Shaanxi tartományban, ami arra utal, hogy az emberek már akkoriban is kapcsolatban voltak a macskákkal. Azonban a kutatók szerint ez nem jelentette ezeknek a macskáknak a háziasítását.
A Luo és csapata által végzett vizsgálat 22 macska maradványait elemezte 14 kínai régészeti lelőhelyről, körülbelül 5000 éves időszakot felölelve. A kutatók a csontokból nyert nukleáris és mitokondriális DNS szekvenálásával azonosították a fajokat, majd az eredményeket összehasonlították 63 nukleáris és 108 mitokondriális genom korábban közzétett adataival.
A 22 macskacsont közül 14 bizonyult házimacskának. A legrégebbi házimacska maradványokat Tongwan városában találták Shaanxi tartományban, melyek radiokarbonos kormeghatározása szerint Kr. u. 730-ból származnak. Ez arra utal, hogy a házimacskák jóval a Han-dinasztia után érkeztek Kínába.
A Tongwan City macskájából származó DNS vizsgálata szerint az állat hosszú farkú, rövid szőrű hím volt, amelynek bundája teljesen fehér vagy részben fehér foltokkal tarkított lehetett.
A házimacskák annyira népszerűvé váltak Kínában, hogy az emberek beemelték őket a népi vallásba is. "Az ősi kínaiak különleges vallási rituálékat tartottak, amikor macskát vittek az otthonukba, és nem egyszerű birtoklási tárgyként, hanem megtisztelt vendégként tekintettek rá" – mondta Luo.
A livescience.com cikke alapján.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Középkor
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták
- A mennyország tökéletes alkotóelemét keresték az alkismisták
- A mongol csődörtől a szváziföldi Casanováig: hét alfahím a történelemből
- A szokásjog alapján kegyelem illette volna Hunyadi Lászlót
- Az igazi Magna Carta nem az, amit eddig annak hittünk
- Véres háborúk követték az első viking támadást az angolszász királyságokban
- Életre szóló felfedezés - arany-, és ezüstérmék
- Gyermekei segítségével épített dinasztiát VI. Sándor pápa 18:05
- Egy ledér nő, akit szentként tiszteltek 17:39
- A Mona Lisát ellopása tette igazán híressé 16:53
- A spanyolnátha több embert ölt meg, mint az első világháború 16:11
- Felbecsülhetetlen értékű köteteket rejt a veszprémi Érseki Palota barokk könyvtárszobája 15:11
- Öt keresztes hadjáratot is visszavertek Luxemburgi Zsigmond legnagyobb ellenségei, a husziták 14:20
- Kelta települést találtak az elképesztő kincs közelében 13:11
- A Föld legmélyebb kútja - a mélyfúrás története 12:12