41 év szünet után támadt fel a magyar cserkészet
2022. december 28. 10:05 MTI
110 éve, 1912. december 28-án alakult meg a Magyar Cserkészszövetség. A cserkészet önkéntes, politikamentes, vallásos ifjúságnevelő mozgalom, amelyet a múlt század elején indított el a brit Lord Robert Baden-Powell. Bi-Pi, ahogy a mozgalomban nevezték, szolgált Indiában és Afrikában, a második búr háború idején Mafikeng erődjét védte ötszörös túlerővel szemben, s a tábornoki rangig vitte. Baden-Powell a katonai felderítésről és a felderítők képzéséről írt szakkönyvét ifjúsági szervezetek is használták, így azt átdolgozta a fiatalabb korosztályok számára.
Az 1933-as gödöllői cserkészdzsembori résztvevői (Fortepan / Magyar Bálint)
Korábban
Módszere a folyamatos cselekedve tanulás, a cserkészmódszer; felismerte a megtartó és vidám közösség fontosságát, a jó hangulatú és tartalmas közös munkában és játékban rejlő személyiségformáló lehetőségeket.
Olyan programok szervezését javasolta, amelyek felelősségteljes feladatokkal kitartásra, kötelességtudatra, szolgálatkészségre nevelik a fiatalokat. Baden Powell azt kérte a cserkészektől: „Hagyjátok egy kicsit jobbnak magatok után a világot, mint ahogy ti kaptátok”.
A Cserkészet fiúknak című kötet írása közben a gyakorlatban is kipróbálta elképzeléseit: 1907. augusztus 1-jétől 22 különböző társadalmi helyzetű fiú számára szervezett tábort Brownsea szigetén, hagyományosan ezt tekintik a cserkészet kezdetének.
A fiúkat, akik között volt elitiskola diákja és munkáscsalád fia is, Bi-Pi 5-6 fős csoportokra, őrsökre osztotta, és a legidősebbet tette meg vezetőnek. Ez a kisközösségi rendszer a mai napig él, összetartó őrsöket és felelős vezetőket nevel.
A cserkészet viharos gyorsasággal terjedt a szigetországban, majd hamarosan világszerte. Magyarországon 1912. december 28-án a református egyház budapesti Kálvin téri épületében alakult meg a Magyar Cserkészszövetség, s – 41 év kényszerű megszakítással – a mai napig működik.
Közel 250 cserkészcsapatnak több mint tizenháromezer tagja van, az újjáalakulás óta mintegy 50 ezer fiatal tett cserkészfogadalmat, s a szövetség együttműködik a külföldön ténykedő magyar cserkészszövetségekkel is.
A cserkészet hazai története a nagybecskereki gimnázium értesítőjével indult, ebben tette közzé Králik László tanár Baden-Powell könyve egyes részleteinek fordítását, illetve a mozgalmat elemző publikációját.
Az ismertető nyomán országszerte megindult a szervezőmunka, az első csapatok még abban az évben megalakultak, a Magyar Cserkészszövetség elnöke Papp Gyula lett. Az első főcserkész 1922-ben a volt miniszterelnök Teleki Pál lett, aki 1923-tól haláláig a tiszteletbeli főcserkész címet viselte.
A magyar cserkészek először 1924-ben a koppenhágai dzsemborin vettek részt (ez a világ cserkészmozgalmának legnagyobb eseménye, táborozással egybekötött nemzetközi cserkész-összejövetel), s a versenyeken a brit és amerikai cserkészek mögött harmadik helyen végeztek.
A Magyar Cserkészszövetség 1927-ben hozta létre első cserkészparkját a Hárshegyen, ahol a vezetőket is képezték. 1933-ban a 4. Cserkész Világdzsemborit Gödöllőn rendezték meg, az eseményen 46 ország 26 ezer cserkésze vett részt és jelen volt a mozgalom alapítója, Baden-Powell is.
Gróf Teleki Pál és a mozgalom megalapítója, Lord Robert Baden-Powell is részt vett a magyar rendezésű dzsemborin
A második világháború után a cserkészet helyzete megnehezült: a Magyar Kommunista Párt már 1945 elején kísérletet tett a cserkészet konkurenciájának kialakítására. A „fordulat évében”, 1948. június 27-én a cserkészmozgalmat egyesítették a Magyar Úttörők Szövetségével, ezzel előbbi a gyakorlatban megszűnt. A cserkészet az emigrációban élt tovább, itthon csak a rendszerváltás idején szerveződhetett újjá.
A Magyar Cserkészszövetséget 1989. február 11-én vette nyilvántartásba a Fővárosi Bíróság, 1990. július 23-án pedig ismét tagjai közé fogadta a Cserkész Világszövetség, magyar cserkészek 1991-ben vettek ismét részt világdzsemborin.
A szövetség kilenc cserkészkerületből épül fel, a kerületek körzetekre tagolódnak: itt működnek a cserkészcsapatok. Léteznek szakágak is, ilyen a vízi cserkész és a repülős cserkész szakág, amelyekben a cserkészek érdeklődési körük szerint vehetnek részt.
A cserkészmozgalom jelenleg a világ egyik legnagyobb ifjúsági mozgalma, amely 216 országban mintegy 40 millió fiatalt fog össze. A két nagy ernyőszervezet a Cserkész Világszövetség és a Cserkészlány Világszövetség, és ezektől függetlenül, de velük kapcsolatot tartva működik a Nemzetközi Cserkész Testvériség, amelynek 70 országban vannak tagjai.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Budapest világvárossá fejlődése
II. Népesség, település, életmód
- Fennállása alatt számos történelmi személy szobrát lecserélték a millenniumi emlékművön
- Időutazás a millenniumi ünnepségekre: 125 éve utazunk a Ligetbe a föld alatt
- Sokáig csak esernyővel lehetett átmenni a budai Alagúton
- Egykor a Városliget zenepavilonjai nyújtották a főváros legnépszerűbb szórakozását
- A gazdag és szegény gyermekek egyaránt birtokba vették a Városligetet a „boldog békeidőkben”
- Széchényi Ödön víziója által a világ második siklójával büszkélkedhet a főváros
- Az idők során szinte minden sportra biztosított lehetőséget a Városliget
- 800 mázsa lőport adott Ferenc József a budai Alagút építéséhez
- A kiállítások és vásárok hozták el az éjszakai fényt a Városligetbe
- Koncepciós per keretében, teljesen irreális vádak alapján ítélték el Mindszenty Józsefet 19:05
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap