29 évesen ezredesként nézett szembe a kivégzőosztaggal a 15. aradi vértanú
2020. október 20. 15:57 Múlt-kor
Az 1849. október 6-án kivégzett 13 vértanú tábornok halála után nem sokkal, október 25-én kivégeztek Aradon egy tizenötödik vértanút is: Kazinczy Ferenc és Török Sophie legkisebb fiát, Lajost.
Korábban
A magyar nyelvújítás vezető alakjaként számon tartott Kazinczy Ferenc már 61 éves elmúlt, amikor hitvese, Török Sophie 1820-ban életet adott nyolcadik gyermeküknek a Sátoraljaújhely melletti Széphalmon. A nemesi mivoltuk ellenére szegényes körülmények közt, földjükön haszonbérlőként élő család, bár sok mindenben nélkülözött, a gyermekek méltó taníttatásáról mindig gondoskodott.
A korai években otthon, szüleitől tanuló Lajos idősebb testvéreit követve a híres sárospataki kollégium diákja lett, ezt követően az ausztriai Tullnban az utász hadapródiskolában tanult, ahol megismerkedett Görgei Artúrral is. Tanulmányai befejeztével hadnaggyá avatták, és előbb Pestre, majd a csehországi Pardubitzba (Pardubice) vezényelték.
Csehországból 1845-ben Bécsbe helyezték át, itt megismerkedett Klapka Györggyel, és elmerült a császárváros pezsgő társasági életében. 1846-ban főhadnaggyá léptették elő, ezt követően azonban – családi okokra hivatkozva – kilépett a hadseregből. A valódi ok kétségbeejtő anyagi helyzete volt: adósságok tömkelegét halmozta fel, amelyeket végül csak tiszti komissziója eladásával tudott kiegyenlíteni.
1848 tavaszán, a nemzetőrség toborzásának kezdetekor Kisvárdán jelentkezett szolgálatra, és részt vett az újoncok kiképzésében. Amikor megkezdődött a honvéd zászlóaljak szervezése, Pestre utazott, hogy felajánlja szolgálatait a kormánynak. A délvidéki szerb támadások elleni védekezésben, majd a pákozdi és a schwechati csatákban is részt vett, ezt követően utászai élén Győr, majd Buda védműveit erősítette meg az osztrák előrenyomulás lassítására.
A harcok során folyamatosan lépett egyre feljebb a ranglétrán, 1849. január 1-jétől alezredesként szolgált. Előbb Perczel Mór Középponti Mozgó Seregének kötelékében harcolt a szolnoki és ceglédi ütközetekben, majd Perczel egyik hadosztályát átvéve Klapka felső-tiszai hadtestének megsegítésére indult.
Innentől a tavaszi hadjáratot Klapka mellett járta végig, az isaszegi, nagysallói és komáromi csatákban kitüntette magát bátorságával (ahogy arról Klapka is megemlékezett később írásban). Májusban a Csallóközben megkapta ezredesi kinevezését, júniustól Kárpátalján kezdett új, tartalék hadosztály szervezésébe, azonban az egység felfegyverzése során nehézségekbe ütközött.
A nyár folyamán Görgei csapataihoz kívánt csatlakozni, azonban a vezetés Erdélybe rendelte. Augusztus végén hadosztálya kiegészült a székely egységek maradványaival. A világosi fegyverletételről értesülve a zsibói Wesselényi-kastélyban tette le a fegyvert Magnus Johann von Grotenhjelm orosz tábornok előtt. Tisztjeivel Margitára, majd Nagyváradra, végül Aradra kísérték őket.
Bár bízott az oroszok jóindulatában, osztrák kézre kerülve hamar kilátástalanná vált helyzete. Tárgyalása október 1-jén kezdődött, az október 6-ai kivégzések után nem maradtak illúziói sorsát illetően. Október 13-án halálra ítélték, ám több tényező figyelembevételével – nem volt tábornok, előnyös harcászati helyzete ellenére tette le a fegyvert, és csupán egy napig volt hadtestparancsnok – kötél helyett golyó általi kivégzését rendelték el. Október 24-én Haynau személyesen hívatta magához, hogy gúnyosan felolvassa ítéletét.
Október 25-én reggel hét órakor vitték a kivégzőosztag elé. Utolsó szavai ezek voltak: „Isten, ne hagyd el szerencsétlen hazámat!”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.