Mi Kennedy eszmei öröksége?
2013. november 20. 08:04 MTI
John F. Kennedy reményt adó, eszmei öröksége ma is érezhető, a történészek azonban arra mutatnak rá, hogy ha személyes karizmájától eltekintenek és pusztán elnöki tevékenységéből vonnak mérleget, a tényleges politikai vívmányok hézagosak maradnak.
Korábban
A legenda
Az Egyesült Államok ezen a héten a Kennedy ellen elkövetett merénylet ötvenedik évfordulójára emlékezik. Az elnök halála olyan sokkot váltott ki világszerte, hogy az akkor élt emberek többsége még ma is fel tudja idézni, mit csinált abban a pillanatban, amikor a 46 éves Kennedyt 1963. november 22-én a Texas állambeli Dallasban lelőtték. Mostanában azonban, fél évszázaddal később a fiatal, energikus elnökről alkotott képet sokan tüzetes vizsgálatnak vetik alá.
"JFK" 1960-as megválasztásával "a változás prófétája" került a Fehér Házba, aki inspirálta a baby-boom generáció tagjait, akinek elnöksége a puszta reményt testesítette meg, és akinek ragyogó életpályáját teljesen váratlanul törte ketté a dallasi fegyveres támadás. Kennedy az örök ifjúság és a soha meg nem fakuló ígéret szimbóluma marad. Vannak olyanok, akik a második világháború bátor hősét, néhányan az atletikus termetű, sármos mosolyú férfit, mások a szoknyavadász családapát, végül sokan a kubai válság ideje alatt az atomháborút hajszál híján elkerülő vezetőt látják benne.
Az utána következő amerikai elnökök szinte mindegyike felidézte örökségét, rámutatott retorikai képességeire és vonzerejére. Összeesküvés-elméletek már a halálos kimenetelű merénylet előtt is születtek szerelmi kalandjairól vagy törékeny egészségi állapotáról - akkor is, ha kicsattant az egészségtől és az energiától. Ezek a közszájon forgó történetek jelentősen hozzájárultak a Kennedy-legenda felépítéséhez.
Leonard Steinhorn professzor szerint, aki az egyik washingtoni egyetemen tanítja Kennedy politikai örökségét, JFK volt az első amerikai államfő, aki megértette, és kifinomult módszerekkel használta ki a televízió hatalmát. "Kennedyt még ma is modellként állítják az elnöktől elvárható karizma, tiszteletet parancsoló magatartás vagy a vezetői képességek tekintetében" - tette hozzá a professzor. Ezzel szemben Jeffrey Engel, a dallasi Southern Methodist University egyetemi tanára úgy véli, hogy "csekély John F. Kennedy hatása a mai generációkra. Kicsit szomorú kimondani, de öröksége és elnöki hagyatéka befejezetlen".
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A Római Birodalom örökébe kívánt lépni hódításaival II. Mehmed szultán
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.