Különösen ritka Schindler-levél kerül kalapács alá
2013. augusztus 8. 11:41 MTI
Oskar Schindler német gyáros történelmi jelentőségű levele is része azoknak a dokumentumoknak, amelyeket az Egyesült Államokban bocsátott online árverésre egy New Hampshire-i aukciósház.
Korábban
A Schindler által aláírt egyoldalas levelet a gyáros krakkói zománcgyárából keltezték, ahol a holokauszt idején Schindler több mint ezer zsidót foglalkoztatott a közeli Plaszów-gettóból. A németül írt, 1944. augusztus 22-én keltezett levelet a gyárban foglalkoztatott Adam Dziezic érdekében fogalmazta meg, azzal bízván meg őt, hogy hadifelszereléseket pakoljon ki és szereljen össze, és akit (a Csehország területén lévő) Szudéta-vidékre küldtek - közölte szerdán Bobby Livingston, a PR Auction árverési ház alelnöke.
Schindler 1944 nyarán értesült arról, hogy a nácik azt tervezik, bezárják a háborús erőfeszítésekhez szükségtelen gyárakat. Megvesztegetéssel és jó személyes kapcsolatai révén engedélyt kapott arra, hogy fegyvert gyártson, és krakkói gyárát és annak munkásait áttelepítse Brünnlitzbe. "Ez az első általam látott olyan dokumentum, amely megerősíti a költözés tényét, és nagyon fontos, mert úgy vélem, hogy Schindlernek sokkal több időbe került, hogy egy ilyen engedélyt megszerezzen" - hangoztatta David Crowe holokauszt történész, Schindler életrajzírója közleményében.
"Ami még ennél is fontosabb, hogy ha Oskar nem kapta volna meg ezt az engedélyt, nem született volna meg Scindler-listája" - magyarázta Crowe. Schidler több mint ezer zsidó munkás életét mentette meg a holokauszt során azzal, hogy zománc- és lőszergyáraiban dolgoztatta őket Lengyelország, majd a mai Csehország területén. A költözéskor készült az a kilenc vagy tíz lista a krakkói gyárában dolgozó zsidó munkásokról, akiket Schindler magával vitt brünnlitzi új gyárába.
Erről szólt Thomas Keneally ausztrál író Schindler bárkája című műve, amely Steven Spielberg Schindler listája című Oscar-díjas filmjének alapjául szolgált. Az árverésre kerülő dokumentumok között van az az orvosi jelentés is, amely hangsúlyozza Adam Dziezic fontosságát Schindler számára, továbbá a krakkói gyár új épületének tervei. Az új épület mögötti lakónegyedben éltek a gyárban dolgozó zsidók, ez biztonságos menedéket nyújtott számukra, nem kerültek vissza a plaszówi koncentrációs táborba.
"A dokumentumok különösen ritkák, és olyan jelentőségűek, amilyenekhez még soha nem jutottunk hozzá" - hangoztatta az aukciósház alelnöke. Az online aukció augusztus 14-éig tart, az első ajánlatok után már 21 ezer (4,8 millió forint) dollárnál tart az árverés.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap