180 éve született Pavel Tretyakov orosz képtáralapító
2012. december 27. 13:01 MTI
Száznyolcvan éve, 1832. december 27-én született Moszkvában Pavel Mihajlovics Tretyakov orosz kereskedő, gyáros, műgyűjtő és mecénás, a róla elnevezett világhírű moszkvai képtár létrehozója. Tretyakov gazdag textilkereskedő család sarja volt. A családi üzletet előbb apjával folytatta, majd Szergej nevű testvérével több ezer munkást foglalkoztató textilgyárakat alapítottak, vagyonát halálakor 3,8 millió rubelre becsülték.
Korábban
Tretyakovot a képzőművészetek iránti vonzódása ösztönözte a műgyűjtésre. Kezdetben holland festményeket vásárolt és a régi orosz művészet kincseit kereste, de hamarosan felfigyelt a kortárs orosz festészetre. 1856-ban tett szert első ilyen képeire, az egyre gyarapodó kollekcióba a legnevesebb kortárs mesterek alkotásai, többek között Szurikov, Repin alkotásai kerültek be. Kezére játszott, hogy az elszegényedő nemesi családok kezdték eladni magángyűjteményeiket. Tretyakovnak arra is gondja volt, hogy a fiatal festőtehetségeket támogassa, képeik megvásárlásával segített a rászoruló festőkön, de pártolta a siket gyermekek taníttatását és a kórházakat, és számos jótékonysági szervezetet is fenntartott.
Mindinkább foglalkoztatta a gondolat, hogy létrehozzon egy olyan nyilvános orosz nemzeti galériát, amely számos ember művelődését segíti, elgondolásában nagy szerepet játszott az 1856-ban alapított brit Nemzeti Képtár példája. 1860-ban megszövegezett végrendeletében így fogalmazott: "Nekem, aki őszintén és lángolóan szeretem a festészetet, nem lehet nagyobb óhajom, mint hogy letegyem az alapjait egy közös, mindenki számára elérhető képzőművészeti tárháznak, amely sokak hasznára, mindenki megelégedésére szolgál."
A Tryatyakov Galéria, bejárata előtt pedig az alapító szobra látható
1872-ben már több mint 150 festmény volt Tretyakov birtokában, s ezek elhelyezése külön épületet igényelt. Két év múlva készült el a galéria, amely pár év múlva, 1881-ben megnyitotta a kapuit a nagyközönség előtt. Amikor 1892-ben meghalt fivére, Szergej Tretyakov, aki ugyancsak szenvedélyes műgyűjtő volt, egyesítette a két gyűjteményt, majd a képtárat az épülettel együtt Moszkva városának adományozta. A kollekció akkor már 1287 orosz festményt, 518 rajzot, 9 szobrot, 75 külföldi festményt és 9 rajzot tartalmazott mintegy 1 millió 430 ezer rubel értékben.

A Pavel és Szergej Mihajlovics Tretyakov Városi Művészeti Galéria elnevezésű képtárat 1893-ban nyitották meg újból Moszkvában - az intézmény néhány évig a hamisítások, rongálások és lopások miatt zárva volt. Tretyakov volt a galéria gondnoka, megkapta a Moszkva díszpolgára címet, s beválasztották a Pétervári Művészeti Akadémia tagjai közé is. A képtáralapító mecénás 1898. december 16-án hunyt el Moszkvában. Testvére mellé temették a moszkvai danyilovi temetőben, hamvaikat 1948-ban a novogyevicsi temetőbe vitték át.
A Tretyakov testvérek gyűjteményét 1918 nyarán államosították és más kollekciókkal egészítették ki, később vásárlások és adományok révén bővült. Ma a képtár birtokában mintegy 130 ezer műtárgy van, a felbecsülhetetlen értékű kollekció a XI. századi kijevi, novgorodi, moszkvai festőiskolák anyagától az egész orosz-szovjet művészeten át napjainkig ível. A korszerű, számítógépes klímaberendezéssel és világítástechnikával felszerelt galériában mintegy háromezer műtárgy látható egyidőben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap