Egyiptom omladozó piramisai
2012. október 25. 19:26
Egy nemzetközi projekt azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a történelmileg jelentős épületeket helyreállítsa és megőrizze az utókor számára, kezdve a windsori kastélytól egészen a kanadai parlament épületéig. A kutatócsapat szakemberei újabban a szakkarai lépcsős piramison dolgoznak.
Korábban
Az MD of Cintec International nevű cég első komolyabb restaurálási munkájára Kairó történelmi belvárosában került sor az 1992-es földrengést követően. De ez a cég nyerte el 1998-ban számos rossz állapotba került egyiptomi emlék helyreállítását is, amely több mint egy tucat mecsetet foglalt magába.
Az Íbisz-templom megerősítése
Az egyiptomi főváros régi negyedében zajló projekt sikerét követően a Cintec felkérést kapott a Kairótól 700 kilométerre délre található El-Kharga oázisban levő Íbisz-templom belső megerősítésére. A templom építése i. e. 672-ben indult, s számos fáraó halálát megélte, mire i. sz. 68-ban elkészült. Azonban az igen rossz talajviszonyoknak köszönhetően az épületet szerkezeti hiányosságok veszélyeztetik, ami igen különös, hiszen az egyiptomi építményekre pontosan az ellenkezője volt igaz.
Helyreállítási munka az Íbisz-templomon
A templom szerkezetén két nagyobb problémát kellett megoldani. Egyrészt el kellett választani az épület alapját a meglévő talajvíztől, másrészt különböző beavatkozások segítségével meg kellett erősíteni a belső alapot. Ez különösen nehéz művelet volt a falfestmények és a hieroglifikus faragványok miatt. Azonban a Cintec által kifejlesztett és szabadalmaztatott technikák segítségével sikerült megoldani a problémákat, anélkül hogy megsérült volna a történelmi nevezetesség.
A lépcsős piramis alátámasztása
Ezt a projektet a lépcsős piramison végzett munka követte, ami gondos előkészítést igényelt a sírkamra mennyezetének veszélyes állapota miatt. Az 1992-es földrengés következtében a kamra mennyezetének nagy része beomlott, aminek következtében több tonnányi kő hullott a 29 méter mély aknába. Az életveszélyes állapot ezzel sem szűnt meg, hiszen további falfelületek ereszkedtek meg a kupola alakú mennyezet egyes részein.
A legnagyobb probléma az volt, hogy a szokásos állványzattal történő szerkezeti alátámasztást nem lehetett alkalmazni az egymásra rakódott kőhalmok miatt, továbbá félő volt, hogy további 50 tonnányi mennyezetdarab szakad az építészek nyakába. A plafon alátámasztására így a cég által kifejlesztett, WaterWall nevű, vízzel telített légzsákokat alkalmazták, amelyekkel a falfelület főbb statikai pontjait erősítették meg.
A tört falú piramis
A Cintec következő állomása a Kairótól 40 kilométerre délre található tört falú piramis (az angol szakirodalomban: Bent Pyramid), amelynek külső burkolata évszázadok óta folyamatosan rongálódik, habár nem mutatható ki semmilyen alapozási hiba vagy romboló hatású talajmozgás. Egy népszerű elmélet szerint a burkolat a helyi erők tevékenységének köszönhetően tűnik el folyamatosan, azonban az ideiglenes állványzatokra utaló nyomok hiánya – amelyek segítségével felmászhattak volna a tolvajok a magas építményre – megcáfolja ezt a nézetet.
Egy sokkal valószínűbb elmélet szerint a piramis a külső burkolatát a termikus mozgások hatásainak következtében veszíti el. A nappali hőmérséklet általában 40 Celsius fok fölé kúszik, míg az éjjeli fagypont körül alakul. A 35-40 fokos hőmérsékletingadozások és az uralkodó szelek együttes romboló hatásai miatt tűnhet el a piramis külső mészkőköpenye, főként a sarkainál - vélik a kutatók. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a tört falú piramis építői még kevesebb szaktudással rendelkeztek utódaiknál, és a pontatlanságuk hiánya is okozhatta az ötezer évvel későbbi állagromlást.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
26. Nagyhatalmi konfliktusok 1618–1820 között
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A legitimitás elvére épült a Napóleon legyőzése után Bécsben megszabott új európai rend
- A trónt is szeretői segítségével szerezte meg a kegyencek cárnője, Nagy Katalin
- Bár sokan a halálát kívánták, valószínűleg mégsem mérgezés lett Napóleon veszte
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Ifjúkorában édesapja halálra ítélte Nagy Frigyest, helyette azonban legjobb barátját végezték ki
- Miért hisszük úgy, hogy Napóleon alacsony volt?
- Miért raboltatott el Napóleon két pápát is?
- Bekerítő manővere miatt fölényesen nyerte Napóleon a „három császár csatáját”
- Lépésről lépésre falták fel Lengyelországot szomszédai a kora újkorban
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke 16:10
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap