Feltárul Angkor múltja
2012. október 15. 09:02
A thaiföldi Ban Non Wanál jelenleg is folyó ásatások az Angkor és a khmer civilizáció "előfutárának" tartott prehistorikus lelőhelyek feltárását szolgálják, s egyben rávilágítanak Délkelet-Ázsia történelmének páratlan gazdagságára.
Korábban
Ban Non Wat, más néven a 'Templom-hegy faluja' Thaiföld középső részén, Phimai mellett található. Rizsmezők és erdős részek váltogatják egymást, s számos buddhista templom sorjázik a vidéken, ahol januárban és februárban különféle fesztiválokkal csábítgatják az európai hidegek elől menekülő turistákat a szerzetesek és a helyiek.
A felszín alatt több ezer évnyi történelem lapul, időben jóval megelőzve a csodás Khmer Birodalom építészeti remekműveit – köztük Angkor Vatot –, annak a birodalomnak az épített örökségét, amely az időszámításunk szerinti 10. században kezdett felemelkedni és dominálni Ázsia délkeleti felét.
A területen 2002 óta folyik szisztematikus feltárás. A legkorábbi, vadászó-gyűjtögető közösségekből kikerülő férfiak és nők csontjai 15 ezer évesek lehetnek. A neolitikum társadalmára a rizstermelés, illetve a disznótenyésztés volt a jellemző, valamint a vadászat, a halászat és a kagylógyűjtés. Ezt követte a már feltárt késő neolitikum kori, a hat bronzkori és három vaskori réteg, megannyi páratlan lelettel.

A későbbi rétegek sírjaiban fellelt ékszerek és különféle eszközök vizsgálatából kiderült, hogy a területen először valamikor 3500-3000 éve használhattak fémeket. A temetkezési helyeknél előkerülő használati tárgyak analízise során pedig megállapítást nyert, hogy a terület egykori lakosai sokkal komplexebb társadalmat alkottak, mint azt korábban gondolták. Itt találták meg három éve azt a jó állapotban fennmaradt vaskori kutyatemetőt is, ahol egy kiskutya komplett csontváza is előkerült.
„Úgy tűnik, hogy a kutyák eltemetésének gyakorlata végig fennállt a prehistorikus Ban Non Watban, ami azt jelzi, hogy a kutyák jelentős szerepet játszottak a közösségek életében” – írták a kutatók, akiknek a vaskor is szolgáltatott meglepetésekkel: a halottak mellé ugyanis ebben az időben karnéniát, achátot és üveget is temettek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


tavasz
Múlt-kor magazin 2010
- Az igazi Trebitsch
- Magyarországi gyász Sztálinért: "Meghalt mélységes megrendelésre"
- Romkert: egy Vas megyei kastély kálváriája
- Két magyar motoros kalandjai a Föld körül
- A kannibál gróf kalandjai
- Március 15. vagy április 11.? Egy nemzeti ünnep viszontagságai
- Hidegre tett konfliktus: harc az Antarktiszért
- Hogyan vált a házastársi erőszak bűncselekménnyé?
- A heraldikai káposzta története Ambrus Lajos tolmácsolásában
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31
- Nő a trónon: Tauszert és Egyiptom utolsó próbálkozása az egységre 08:13
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap