A vasút reprezentációs szerepe II. Rákóczi Ferenc újratemetésén
2012. március 11. 21:21 Farkas Andrea
Korábban
Ünnepségek országszerte
A hamvak hazahozatalakor díszes ünnepségeket tartottak az egész országban. A vonat útvonalát pontosan megtervezték: „Az Orsován történendő első beszentelés után a tetemeket és a küldöttség egy részét vivő vonat déli 12 órakor indult, s 28-án délelőtt 8 óra 20 perckor érkezik a székesfővárosba. Útközben Lugoson 4 óra 30 perckor 15 percre megáll, és 6 óra 25 perckor érkezik be Temesvár-Józsefváros állomásra. Egyórai tartózkodás után indul tovább a vonat, mely Zsombolyán 8 óra 43 perckor 5 percig, Nagykikindán 9 óra 18 perckor 15 percig áll, s 11 órakor érkezend Szegedre.
Minthogy az országos küldöttség öszszes tagjait egyetlen vonat forgalmi okokból nem képes szállítani, három vonat fog indíttatni. Ezeknek elseje viszi a tetemszállító kocsit Orsovától Szegedig, innét azonban már utolsónak indul ki ez a vonat, hogy az országos küldöttség összes tagjai már együtt legyenek Budapesten, a mikor a tetemvivő vonat oda beérkezik. Ezen a vonaton a m[agyar] kir[ályi] kormány tagjai, a törvényhozás két házának elnökei, gróf Zichy Jenő mint a kísérő küldöttség vezetője, a tetemeket Konstantinápolyból hazahozó ötös küldöttség, továbbá a kereskedelemügyi államtitkár és a M[agyar] K[irályi] Államvasutak igazgatóságának elnöke utaznak.
A küldöttség többi tagjait vivő két másik vonat közül az egyik indul Orsováról déli 12 óra 30 perckor, s érkezik Budapestre 28-án reggel 7 óra 20 perckor; a másik indul délután 1 órakor, s érkezik Budapestre reggel 7 óra 50 perckor. Éjjel 1 órakor indul el Szegedről a tetemvivő vonat, mely október 28-án reggel 4 óra 10 perckor Kiskunfélegyházára érkezik, ahol Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye közönsége tart ünneplést 20 percig; Kecskemét szabad királyi város területén 30 percet, Nagykőrösön 15 percet, Cegléden 20 percet, Monoron 2 percet időzvén, délelőtt 8 óra 20 perckor vonuland be a székesfővárosi keleti pályaházba, ahol a székesfőváros közönsége, a törvényhozás tagjai s a törvényhatóságok küldöttségei fogadják.
Innét a tetemek ünnepélyes menetben vitetnek a Szent István bazilikába, amelyre nézve a következő általános intézkedések állapíttatnak meg: A menet a Keleti pályaudvartól a Kerepesi úton s Károly körúton át a Deák térre megy, ahol a Thököly Imre tetemeit vivő kocsi és annak kísérete kiválik, és azokat az evangélikus templomba viszi, a menet többi része a Váci körúton halad tovább a Szent István bazilikába, ahol isteni tisztelet tartatik, Samassa József egri érsek tartotta, s ennek végeztével a bazilikában jelen volt összes ünneplő közönség a Nagykorona utcán39 át a Deák téri evangélikus templomba megy, ahol az evangélikus egyház tart (Scholtz Gusztáv) gyász isteni tiszteletet Thököly hamvai felett.
A Kerepesi útnak Baross téri végpontján di-dalkapu állíttatik. Este 7 óra 50 perckor a tetemek a Keleti pályaudvarról induló különvonattal Kassára, illetőleg Késmárkra szállíttatnak. Ez a különvonat 9 óra 1 perckor 15 percre Hatvanban, 9 óra 35 perckor Vámosgyörkön 2 percre, 10 óra 12 perckor 15 percre Füzesabonyban, 11 óra 21 perckor 30 percre Miskolcon áll meg, Szerencsen éjfél után 12 óra 33 perckor fél órára, Sárospatakon 1 óra 49 perckor 20 percre, Sátoraljaújhelyen 2 óra 21 perckor 40 percre, Nagyszaláncon 4 óra 02 perckor 15 percre, Alsómislyeén 4 óra 44 perckor 5 percre áll meg.
Bárcától kezdve Kassa szabad királyi város tanácsa is kíséri a hamvakat, melyek október 29-én reggeli 5 óra 16 perckor érkeznek Kassára. Itt a pályaudvaron gyászsátorban helyeztetnek el a koporsók, s a temetési szertartás reggeli 8 órakor kezdődik a gyászsátorban tartandó temetési szertartással. Thaly Kálmán tart emlékbeszédet, amelynek végeztével ünnepélyes menet kíséri II. Rákóczi Ferenc és fia, Zrínyi Ilona, gróf Bercsényi Miklós és neje, gróf Esterházy Antal és Sibrik Miklós tetemeit a székesegyházba ugyanazon dísszel és beosztással, mint Budapesten, míg Thököly Imre koporsója a tetemvivő vasúti kocsiban marad díszőrség felügyelete alatt.
A székesegyházban fél 11 kezdődött a szertartást, amelyet Fischer-Colbrie Ágoston kassai segédpüspök celebrálta - Délután 5 órakor a székesegyház sírboltjába helyezik a koporsókat, miután azok a délután folyamán közszemlére voltak kitéve. Ugyanazon napon éjfél után 1 órakor Thököly Imre hamvait Késmárkra viszi az országos küldöttség, mely oda október 30-án reggel 8 órakor érkezik. Délelőtt Szepes vármegye és Késmárk város az új evangélikus templomban ünnepélyesen helyezi el a hamvakat."
Úgy gondolom, e hosszas idézet világosan érzékelteti: a fejedelem és társai holttestét hazaszállító vasút rendkívül fontos szerepet játszott az ország közvéleményét megmozgató újratemetés prezentációjában. A vasút nem pusztán „szállítóeszköz" volt adott helyzetben, nem keresztülszáguldott az országon, hanem annak segítségével kötött útvonalon ugyan, de az ország számos helyén leróhatta tiszteletét a fejedelem előtt bárki, aki akár csak az egyik állomásig el tudott jutni, amelyet a gyászvonat érintett. Így nem csupán a fővárosban, illetve főleg Kassán kerülhetett sor méltó tiszteletadásra, de szerte az országban is — ami természetesen egyúttal a kormány sikerének reprezentációja is volt. A vasút pedig adott helyzetben ebben kiemelkedő szerepet játszott.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.