Első világháborús emléktáblát állítottak vissza a Parlamentben
2011. május 30. 17:00 MTI
Az I. világháború hőseinek áldozata, kötelességük teljesítése hozzátartozik mindazokhoz, akik a Parlament falain belül, a nemzetért dolgoznak - mondta az Országgyűlés elnöke a magyar hősök emléknapján. A honvédelmi miniszter azt hangsúlyozta: fontos jelkép, hogy a magyar honvédség éppen az emlékünnephez kapcsolódóan veszi át a Szent Korona őrzését.
Korábban
Kövér László minderről azt megelőzően beszélt, hogy közjogi méltóságok, miniszterek és országgyűlési képviselők jelenlétében leleplezte az Országház falára visszahelyezett, az 1910-1918-as Ház I. világháborúban hősi halált halt tagjainak és tisztségviselőinek emlékére készült domborművet.
A házelnök hangsúlyozta: a nemzetért, a szabadságért hősi halált halt áldozatok megtették, amit kellett és lehetett, "a számunkra elképzelhetetlen nyomorúságba szálltak alá, a testi és lelki szenvedés elmondhatatlan bugyrait járták meg". Az Országgyűlés közössége kegyelettel ápolta emléküket, a legnagyobbak között emelt táblát tiszteletükre. "Amikor azonban a szocializmus a végképp eltörölni jegyében át akarta írni a történelmet, valamilyen okból az I. világháború hőseinek emlékét is meg akarta semmisíteni" - mondta Kövér László.
A házelnök kiemelte: csak a Házban dolgozók lelkiismeretének és leleményességének köszönhető, hogy a tábla egy raktárban túlélte az időket. Hende Csaba fontos jelképnek nevezte, hogy a magyar honvédelem éppen a magyar hősök emlékünnepéhez kapcsolódóan veszi át a Szent Korona őrzését. Mint mondta, mindez jelképezi "azok életét és halálát, áldozatát és küzdelmét, bátorságát és erős lelkét, akiknek köszönhetően ezer esztendő harcaiban is meg tudtunk maradni. Azokét, akik hűségesek voltak mindahhoz, amit a Szent Korona jelentett: nemzeti összetartozásunkhoz, szabadságunkhoz és függetlenségünkhöz, alkotmányos jogainkhoz". A miniszter beszédét azzal zárta, hogy a magyar honvédség minden egyes tagja, vezetők és vezetettek ma is készek a haza védelmére.
Az 1910-1918-as Magyar Országgyűlés I. világháborúban hősi halált halt tagjainak és tisztségviselőinek emlékére készült táblát az ünnepségen a magyar honvédség püspökei áldották meg és szentelték meg. A dombormű egy szétterjesztett szárnyú turulmadarat ábrázol, amely a szájában lévő karddal védi a magyar koronát, hátterében pedig Csaba vitéz vezetéséve paripás hősök vágtatnak.
Május utolsó vasárnapja 1925 óta a magyar hősök emléknapja. Az Országgyűlés 2001-ben iktatta törvénybe a magyar hősök emlékünnepét. 1925 és 1944 között a nap nemzeti ünnep volt, ám a II. világháború után politikai üzenetet és eszmeisége miatt tilalommal sújtották.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap