Veszélyben az Egyiptomi Múzeum
2011. január 29. 19:11
Fosztogatók törtek be az óegyiptomi kincsek nagyszabású gyűjteményét őrző Egyiptomi Múzeumba péntek éjszaka, és megrongáltak két fáraókori múmiát - adta hírül az egyiptomi média, kiemelve: a tettesek rendőrök lehettek.
Korábban
A múzeum a tüntetések központja, a Tahrír tér közvetlen közelében, az egyiptomi kormánypárt székháza tőszomszédságában van. A pártszékházat a tüntetők tegnap felgyújtották, és még ma is égett.
Hálid Juszef ismert egyiptomi filmrendező, a Mubarak-rendszer egyik bírálója akkor az al-Arabíja arab nyelvű hírtelevíziónak adott nyilatkozatában felszólította a fegyveres erőket, hogy azonnal vegyék körbe az épületet, hiszen a közeli pártszékház már lángokban áll. A hadsereg nagy erőkkel vonult fel az Egyiptomi Múzeumnál, hogy megakadályozzon bármiféle kísérletet a fáraók kincsét rejtő épület kifosztására - közölte az állami televízió. Az épületet akkor önkéntesek élőlánca óvta a rablóktól.
A fosztogatóktól való félelem miatt a hatóságok mindenhol a hadsereg segítségét kérték: a karnaki templomot és a luxori múzeumot jelenleg tankok védik, ahogy a katonák a gízai piramisok környékét és a kairói múzeumot is lezárták.

A Legfelső Régészeti Tanácsot (SCA) vezető Záhi Havvász a televízióban jelentette be, hogy tegnap éjjel egyesek megpróbálták kifosztani a múzeumot. "Egyiptomi polgárok és a turistarendőrség szembeszállt velük, de néhány rablónak sikerült felülről bejutnia, és szétromboltak két múmiát. A jegypénztárat kirabolták" - mondta. Az Associated Press tudósítói a helyszínen a két múmia mellett legalább tíz kisebb tárgyat is láttak, amelyeket kivettek tárlóikból és megrongáltak. Havvász szerint a pusztulás veszélye még mindig fennáll, hiszen a fosztogatók mellett a közeli kormányépület összeomlása is komoly károkat okozhat a múzeumban.
Rendőrök és a múzeum őrei dúlták fel és fosztották ki Kairóban az Egyiptomi Múzeumot - állította egy német újságnak nyilatkozva az ókori művészet egyedülálló gyűjteményének korábbi igazgatója. Vafaa asz-Szádik a berlini Der Tagesspiegel online kiadásában elmondta: a rendőrök közül többen a betörés előtt levették a zubbonyukat, nehogy felismerjék őket. A tettesek egy másik csoportja egy tűzoltólétrán felmászva, a tetőablakon át hatolt be az épületbe.
Az 1902-ben épült, kétszintes intézményben őrzik a Tutanhamon-gyűjtemény nagy részét is. A lazac színű épület rejti a világ leggazdagabb egyiptológiai gyűjteményét. Jelenleg mintegy 150 ezer műtárgy tekinthető meg benne, és százezreket rejtenek még az alagsori raktárak. A helyzet az új egyiptomi múzeum elkészültével változhat majd meg.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59