Tisztogatás a német külképviseletek "arcképcsarnokában"
2010. november 23. 13:45 MTI
A német külképviseletek épületében kifüggesztett portrék közül el kell távolítani az 1951 előtt szolgált diplomaták képeit - adták hírül német újságok egy miniszteri utasításra hivatkozva.
Korábban
"Az arcképcsarnokoknak a jövőben minden külképviseleten egységes képet kell mutatniuk" - idézte a Süddeutsche Zeitung annak a munkacsoportnak az utasítását, amelyet Guido Westerwelle külügyminiszter hívott életre. A lépésre azután került sor, hogy egy októberben közzétett vaskos tanulmány feltárta: a külügyi tárca lelkes kiszolgálója és aktív résztvevője volt a nácik megsemmisítő politikájának. Számos, a nácikkal egy követ fújó diplomata a nyugatnémet külügyminisztérium megalakulása (1951) után visszakerült a szolgálatba, majd halálakor méltató megemlékezést közölt róla a tárca házi újsága.
A jelenlegi gyakorlat szerint a német nagykövetségek jelentős részében a vilmosi birodalom megalakulása (1870) óta az adott országban szolgált összes nagykövet arcmása látható, köztük a "harmadik birodalom" diplomatáinak képe is. A Peter Ammon államtitkár vezette munkacsoport utasítása értelmében 1951 előtt szolgált nagykövetek fényképe ezentúl csak kivételes esetben szerepelhet az arcképcsarnokban. Ezeket a képeket is térben a többiektől elkülönítve szabad csak kifüggeszteni. Azoknak a nyugatnémet diplomatáknak az arcmását pedig, akik már a náci időkben is tagjai voltak a külügyi szolgálatnak, magyarázó szöveggel kell ellátni.
Az október végén publikált tanulmány elkészítésére 2005-ben adott megbízást az akkor külügyminiszter, Joschka Fischer. Előzőleg tudomására jutott, hogy egy elhunyt és a házi újságban felmagasztalt diplomata a 40-es években vérbíróként működött a nácik által megszállt Cseh-Morva Protektorátusban, s több száz halálos ítélet fűződik a nevéhez.
Méltatlankodó hangú jegyzetben bírálta a nagyköveti arcképek megszűrésére utasító rendeletet a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Képrombolás című írás a hagyományokkal való szakítást vet a munkacsoport szemére, egyúttal azt állítva, hogy a Fischer által felkért történészbizottság "jelentésének megbízhatóságát túlbecsülik".
"A hagyományokkal való szakítás ismét megmutatja azt a nagyfokú alkalmazkodóképességet, amely 1870 óta jellemzi a külügyi szolgálat számos hivatalnokát. Emiatt talán a jövőben mind bel-, mind külföldön fel kellene hagyni az arcképcsarnokok gyakorlatával. Ezáltal a tárca egy napon megúszná a képromboló Westerwelle (képét), míg a múltügyi miniszter Fischert azonnal le lehetne akasztani a falról" - zárta jegyzetét a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2022
- A szeretet mártírjai – megjelent a Múlt-kor téli száma
- Maksymilian Kolbe atya önfeláldozása
- Az embermentő Jane Haining
- Sisi unokahúgának botrányos emlékiratai
- Diego Velázquez: Krisztus Márta és Mária házában
- Karikás Mihály és a Kis Pipa
- A fordulatra képtelen fenegyerek: Grósz Károly
- A Szentföld egy magyar tiszt szemével
- Clara Schumann – A nő, akinek először sikerült
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap