Újra édes az élet Rómában
2010. november 1. 11:42 MTI
A Római Filmfesztiválon szombat este mutatták be Federico Fellini ötven évvel ezelőtt készült világhírű filmjének, Az édes életnek (La Dolce Vita) a felújított változatát.
Korábban
A kultuszfilmmé vált alkotás restaurálásának költségeit mások között a Gucci divatkonszern támogatta, amely hétszázezer eurót adományozott a Martin Scorsese által létrehozott filmalapnak. Az alapítvány a filmremekművek restaurálásának finanszírozása mellett kötelezte el magát.
Egykor az arisztokraták, ma a divat tölti be a mecénás szerepét Rómában, ahol az egyre szűkösebb állami támogatás az olasz mozi világhírű, de öregedő alkotásainak megőrzését sem tudja fedezni. Segítséget a Martin Scorsese világhírű rendező által 1990-ben alapított The Film Foundation nyújtott, mely céljai között a nemzetközi filmgyártás klasszikusainak megmentését tűzte ki. Pénzt Guccio Gucci 1921-ben nyitott divatháza biztosít, amely 2006 óta finanszírozza az amerikai alapítvány filmrestaurálását.
Az együttműködés legújabb eredménye szombat este volt látható: az ötödik évéhez érkezett Római Filmfesztiválra a talán leghíresebb olasz alkotást, az éppen ötven éves Az édes életet varázsolták újjá. Az 1960-ban bemutatott, fekete-fehér Fellini-film teljesen megújult. Nem volt egyszerű munka: a digitális tisztítás 6 ezer órát igényelt - hangzott el a filmfesztivált megelőző sajtótájékoztatón. A restaurálást a filmalap többek között a bolognai Cineteca, a római Cinecitta és a Paramount Pictures filmgyárral közösen végezte.
Az olasz divatház eddig négy film helyreállítását támogatta. Segítségükkel restaurálták a John Cassavetes rendezte Egy hatás alatt álló nőt (1974), a Barbara Loden rendezte Wanda (1970) című filmet, Michelangelo Antonioni A barátnők (1955) című alkotását és Luchino Visconti Érzelem (1954) című filmjét. Scorsese és Gucci sikeres művészi szövetsége újabb állomásának számít a Az édes élet és a Luchino Visconti rendezte 1963-as A párduc, amelyet jövőre a cannes-i filmfesztiválon mutatnak be. A helyreállítás filmenként 450 ezer dollárjába került a divatcégnek.
A szombat esti bemutató házigazdája Martin Scorsese és Frida Giannini, a Gucci kreatív igazgatója voltak. "A La Dolce Vita nyitott utat annak az új világnak, melyben azóta is a stílus, a divat és a hírnév számít"- mondta Giannini a bemutató kapcsán.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Biblia
- Mit tudhatunk valójában a rejtélyes frigyládáról?
- Károlyi Gáspár Bibliája felbecsülhetetlenül mérföldköve a magyar irodalmi nyelv fejlődésének
- A maga korában katonai zseniként ismerte a világ a Ben-Hur szerzőjét
- Március 18-án teremtette Isten a világot a középkori emberek szerint
- Krisztus megkeresztelésének emlékét őrzik a vízkereszti hagyományok
- Pontos számítások helyett a hagyomány határozza meg Jézus születésének napját
- Néhány perc alatt, rekordáron elkelt a legkorábbi ismert héber Biblia
- A világ legrégebbi ismert Bibliáját állítják ki Tel-Avivban
- A középkorban pontosan kiszámolták a teremtés kezdetének dátumát is
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap