Lavotta János
2010. július 9. 17:58
(1764-1820)
A verbunkos zene egyik úttörőjeként ismert Lavotta János, a "bájoló hegedűs" Pusztafödémesen született 1764. június 5-én. Apja a helytartótanács hivatalnoka volt Pozsonyban, maga is zeneszerető ember volt, sőt a hegedűvonót is jól forgatta.
A fiú 10 évesen már eltökélt érdeklődést mutatott a zene iránt. Egyik első tanára Zavadi Bonaventura, Esterházy Miklós József herceg egykori udvari zenésze, Haydn zenekarának tagja volt, majd Cziczler hegedűvirtuóztól, Batthyány József gróf esztergomi érsek karnagyától tanult, akit bálványozásig szeretett. Középiskoláit Nagyszombaton és Pozsonyban végezte. Első művét, amely sajnos nem maradt fenn az utókor számára, Rhetorica címmel írta Nagyszombaton.
Anyja korán meghalt, mostohaanyja, Névesi Katalin elől elszökött otthonról és Ferdinánd gyalogezredébe állt katonának, de kiruccanása a katonaéletbe rövid ideig tartott, mert apja közbenjárására Bécsbe került, ahol virtuóz játékával hamar felhívta magára a figyelmét és hamarosan a társasági élet kedvence lett.

1786-ban jogot hallgatott Pesten, de közben muzsikált is. Egy ideig a kancellárián hivatalnokoskodott, majd Zichy Károly grófnál volt nevelő, de a zenei sikerek eldöntötték, hogy Lavotta a paragrafusok helyett végleg a kottát választotta. 1792-ben a pest-budai magyar színjátszó társaság "muzsikadirektora" lett. Rapszodikus természete és szólójátékra termett egyénisége alkalmatlanná tette a fegyelmezett karmesterszerepre, de színházakkal való kapcsolata továbbra sem szűnt meg.
Nyugtalan vándorévek következtek, Kolozsvárott, Marosvásárhelyen, Miskolcon, majd Losoncon karmesterként és szólistaként is szórakoztatta a közönséget. Különböző nemesi kúriákon fordult meg, huzamosabb ideig élt Ábrányi Kornél atyjánál, Ördögh Alajosnál, aki Stradivari hegedűjét is neki ajándékozta. Nemcsak előadóművészként, de zeneszerzőként is kezdett híressé válni. Igen művelt muzsikus volt, művein a nyugati kultúra hatása is érződött.
Ő volt az egyik tagja - Biharival és Csermákkal - a "virtuóztriásznak". Elsőként komponált ciklikus műveket a verbunkos zene anyagából és elsőként alkalmazta az úgynevezett magyar skálát, amelyet sokáig Liszt Ferencnek tulajdonítottak. Magyaros zenéi mellett nagy számban írt más korabeli divatos táncdarabokat is, többek között menüetteket, kontratáncokat és polonézeket is. 1816-ban Debrecenben "kótás-boltot", azaz zeneműboltot nyitott, majd folytatta vándor életét, de egyre jobban elhatalmasodott rajta betegsége, amit elsősorban az alkoholfogyasztásnak köszönhetett. Élete utolsó hónapjaiban Tállyán élt.
"Hajszolt garabonciáséletet élő, homokba fúló tehetségnek" nevezte az utókor, akinek életműve után a verbunkos rohamos gyorsasággal hódította meg a kamarazenét, zongoramuzsikát, dalirodalmat és a színpadot egyaránt. Ebből alakult a magyar zene újabb kori reprezentatív nemzeti stílusa, és szolgált alapjául a XIX. századi műzenei formáknak.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59