A brit tudomány elbeszélt történelme
2010. február 24. 09:35 MTI
A brit tudomány elbeszélt történelme (An Oral History of British Science) elnevezésű projekt keretében mélyinterjút készítenek prominens brit tudósok százaival, akik pályafutásukról, emlékeikről, kutatási tapasztalataikról vallanak; az audiovizuális felvételeknek köszönhetően az érdeklődők első kézből ismerhetik meg, miként is működik a tudomány.
Korábban
"A brit kutatók számos olyan kulcsfontosságú tudományos felfedezés és technológiai fejlesztés részesei voltak, amelyek vezető hírként szerepeltek-szerepelnek a médiában. Ugyanakkor vajmi keveset tudunk ezekről a személyiségekről, akik megváltoztatták világunkat" - hangsúlyozta közleményében Rob Perk, a brit nemzeti könyvtár, a British Library projektjének kurátora.
Nem készültek hangfelvételek a 20. századi brit tudomány olyan nagyságaival, mint a modern informatika atyjának tartott Alan Mathison Turing (1912-1954) matematikus, Archibald Vivian Hill (1886-1977) Nobel-díjas fiziológus, vagy Christopher Cockerell (1901-1999) fejlesztőmérnök, aki 1955-ben jelentett be szabadalmi jogot az általa megalkotott légpárnás hajó modelljére. Nem sokkal jobb a helyzet a kortárs brit tudósok esetében sem, hiszen közülük igen kevéssel készültek eddig hosszú beszélgetések. Nem végeztek személyes emlékeken és tapasztalatokon alapuló átfogó történelmi kutatásokat a brit tudományos törekvésekről és felfedezésekről.
A brit tudomány elbeszélt történelme projekt keretében egyrészt meginterjúvolják a szigetország neves tudósait, másrészt rögzítik az utókor számára a kevésbé ismert műszaki szakemberek és kutatónők emlékeit is. Az egyenként 10-15 órás hanganyagokat rövidebb videofelvételekkel egészítik ki. A program a második világháború végétől napjainkig terjedő időszak brit tudománykultúráját kívánja felvázolni, a kulcsfontosságú eseményeket, módszereket és helyszíneket dokumentálva. Az archívum anyaga négy fő téma köré csoportosul, amelyek a 20. századi tudomány karakterét és főbb trendjeit tükrözik.
Harry Kroto brit Nobel-díjas kémikus szerint a projekt nagy segítséget jelent a brit tudomány megértéséhez. "A személyes emlékekre és tapasztalatokra építkező program egyedülálló szerepet tölt be, hiszen betekintést enged a tudomány világába, rávilágítva a kutatók motivációjára, s arra a befolyásra, amelyet a művelt és felvilágosult társadalomra gyakoroltak" - hangsúlyozta.
A projekt a www.bl.uk/historyofscience weboldalon érhető el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2014
- Mátyásdomb: Lonkai-kastély
- Mi volt Augustus sikerének kulcsa?
- Zrínyi kirohanásai
- Az ujj nélküli apáca titka
- A gulyáskommunizmustól a műanyag kilencvenes évekig
- Kémelhárítók „rendszerváltása"
- Színészből lett politikusok
- A maffia Tízparancsolat-értelmezése
- A szabadság kapujában – megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.