A gyötrelem művészei Rómában
2009. november 22. 12:49 MTI
Négyszáz év választja el őket, mégis egymás mellett állítják ki ezen az őszön Caravaggio (1571-1610), a nagy olasz mester és a 20. század egyik meghatározó alkotójának számító ír Francis Bacon (1909-1992) festményeit Rómában.
Korábban
Caravaggio csaknem 400 éve halt meg, Bacon 100 éve született. Mindketten a valóság fájdalmas arcát tükrözik, bár a realizmushoz való viszonyuk nehezen lehetne ellentétesebb. A római Galleria Borghese közös tárlatán kitűnik, hogy mindkét festő az emberi forma bűvöletében élt és a lehető legkifejezőbb portrékat alkotta.
Caravaggio és Bacon is radikális újítónak számított a maga korában: az előbbi a manierizmus torzító idealizmusa ellen lépett fel, makacsul ragaszkodott a realista ábrázoláshoz, Bacon pedig az absztrakció uralma idején is kitartott az emberi formák mellett. "Bacont és Caravaggiót művészetük intenzitása jellemzi" - fejtette ki a Reutersnek Michael Pepiatt, a kiállítás egyik kurátora, aki Bacon barátja volt és életrajzot is írt róla.
Mindkét festő a melegek ikonjának számít, mindketten zseniális, ugyanakkor tragikus sorsú, meggyötört emberek voltak, akiknek életére rányomta bélyegét az erőszak. Bacon szeretője öngyilkos lett, Caravaggiót pedig gyilkosság vádjával halálra ítélték - ezek a drámák rányomták bélyegüket műveikre is. "Mindketten tudatában voltak annak, milyen rövid az élet és milyen törékeny az emberi lét, és mindketten ki is fejezték ezt az érzést művészetükben" - jelentette ki Pepiatt.
Bacon 17 alkotása látható Caravaggio 14 képe mellett, az utóbbiak között ott van a Madonna kígyóval és a Beteg Bacchus, amelyek a Borghese állandó gyűjteményének részét alkotják. Bacon több művét, köztük a Fej VI című festményt és Velazquez X. Ince pápát ábrázoló képéről készített tanulmányait a londoni Tate Gallery kölcsönözte. A Galleria Borghese fényűző előcsarnokában Bacon triptichonja látható, amelyet szeretője, George Dyer halála után festett, eltorzult, félmeztelen férfialakok dermesztő figuráival, amelyekből az élet elszáll és hússzínű foltokba olvad.
Az ősszel megnyílt különös páros kiállítás 2010. január 24-ig tekinthető meg. A tárlat kezdettől óriási érdeklődést keltett, már több mint 70 ezren tekintették meg. A sikerre való tekintettel a Borghese meghosszabbította a látogatási időt és 30 százalékkal növelte a naponta kiadható jegyek számát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap