2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mégsem adják el az állami tulajdonú kastélyokat

2009. június 30. 07:16 MTI

Az örökségvédelmi törvény szerint állami tulajdonból ki nem adható műemlék az a tíz kastély, amelynek piaci hasznosítását tervezi a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) - mondta el a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnöke.

Mezős Tamás hangsúlyozta: az MNV a rossz állapotban lévő kastélyok állagvédelme, illetve felújítása céljából dolgozta a piaci hasznosítási koncepciót, amelynek keretében olyan befektetőket keres, amelyek a KÖH szempontjai szerinti helyreállítást, illetve funkciókat valósítanák meg az épületekben.

A terv érdekében Tátrai Miklós, az MNV vezérigazgatója június 15-én írt levelet Hiller István kulturális miniszternek, a tárcavezető hozzájárulását kérve az acsai Prónay-, a soponyai Zichy-, a bajnai Sándor-Metternich-, a gyulai Almássy-, a tatai Eszterházy-, a dégi Festetics-, a füzérradványi Károlyi-, a lovasberényi Cziráky-kastély, valamint az iszkaszentgyörgyi Amadé-Bajzáth-Pappenheim- és a fertőrákosi püspöki kastélyegyüttes piaci alapú hasznosításához.

A tíz épület kiválasztását nem a KÖH végezte; nem is biztos, hogy mindegyik kastélyban meg lehet valósítani az üzleti alapú üzemeltetést - jegyezte meg Mezős Tamás: "Gyulán például túl kicsinek tűnik mind a terület, mind a ház ahhoz, hogy önálló funkciót befogadhasson, de alkalmas lehetne arra, hogy a város kezelésében valamilyen intézményként működhessen tovább". A KÖH vezetője szerint azonban a többi épület alkalmas lehet a hasznosításra akár önmagában, vagy egyes kastélyok esetében akár úgy, hogy közvetlen környezetükben szálloda vagy konferenciaközpont épül.

Mezős Tamás reagált Varga Kálmánnak szombaton a Magyar Nemzetben és a Népszabadságban megjelent nyilatkozataira, amelyekben a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága (MNG) igazgatója azt állította, hogy a kérdéses épületek jelentős része jó állapotban van, példaként említve a nemrég renovált bajnai kastélyt. A KÖH elnöke szerint azonban a Komárom-Esztergom megyei épületen csak a kert felőli homlokzatot és a tetőszerkezetet újították fel, összességében a ház állapota továbbra is meglehetősen rossz. Ugyanígy sürgős felújításra szorul például a füzérradványi és a gyulai kastély is - fűzte hozzá.

A Népszabadságnak Varga Kálmán elmondta: sejtése szerint az ügy hátterében egy ingatlanspekulációra készülő társaság lehet. A Magyar Nemzettel pedig azt közölte, hogy korábban voltak próbálkozások a kastélyok piaci alapú hasznosítására, ám ezek kudarcot vallottak. Mezős Tamás ezzel szemben hangsúlyozta: sem a magyar államnak, sem az MNG-nek nincs elegendő anyagi ereje, hogy ezekről az épületekről megfelelően gondoskodjon. "A tavalyi nagy viharok idején a füzérradványi kastélyban keletkezett egy nagyobb tetőkár, amelynek helyreállítása a komolyabb károsodások elkerülése érdekében sürgős volt; ez 370 ezer forintot igényelt. Az összeget a KÖH-nek kellett biztosítania, mert az MNG-nek nem volt erre pénze" - említett példát.

Mezős Tamás szerint az európai uniós pályázatok esetén is szükség lenne önrészre, erre azonban az örökségvédelmi szakember nem látja a fedezetet. Hangsúlyozta azonban: amennyiben sikerül befektetőket találni a kastélyok hasznosítására, az csak a KÖH szigorú felügyeletével történhet, hiszen a hivatal szakhatóságként felügyelni fogja ezeket a beruházásokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár