2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Besúgók nevét hozta nyilvánosságra Tőkés László

2009. június 15. 17:51 MTI

Újabb besúgók nevét hozta nyilvánosságra a Királyhágómelléki Református Egyházkerület (KREK) kebelén belül Tőkés László püspök, európai parlamenti képviselő.

Az MTI bukaresti irodájába is eljutott közlemény szerint - amelyről hétfőn az erdélyi Krónika is tudósított - Tőkés László hétvégén tartott nagyváradi sajtótájékoztatóján tette ezt a bejelentést. Elmondta: bár a KREK vezetői régóta sejtették Bátori Gyula volt gencsi lelkipásztorról, hogy besúgó volt, a Securitate Irattárát Vizsgáló Tanács (CNSAS) most hozta nyilvánosságra a Kovács Ferenc álnéven jelentő ügynök valódi kilétét.

Az egyházkerület munkatársai két évvel ezelőtt indítványozták a lelkészek átvilágítását. A titkosszolgálati adattárból kapták meg olyan dokumentumok másolatait, amelyek szerint mások mellett Bátori Gyula gencsi lelkész is besúgó volt, sőt állítólag még a rendszerváltás után is írt jelentéseket lelkésztársairól. A KREK által készített rövid összefoglaló szerint Bátorit 1975 júniusában szervezték be Nagybányán, ahol akkor segédlelkészként tevékenykedett. Több személyről jelentett, kollégáiról is, például Veres-Kovács Attila váradolaszi lelkipásztorról, Makai Lehelről és Csernák Béláról. Az egyházkerületnek nincs tudomása arról, hogy utólag kizárták volna a Securitatéból, az utolsó fellelhető, rá vonatkozó adat 1985-ből való.

Egy másik besúgónak bizonyult személy, Fazakas Sándor a megtévesztő Herman (dr. Hermán M. János egyházkerületi előadó-tanácsos nevére emlékeztető) álnéven jelentett egészen 1991-ig - olvasható a lapban. Őt elsősorban külföldre vándorolt magyarok megfigyelésére szakosították. A lap szerint talán legsokkolóbb dr. Bartha Tibor főorvos ügye, aki Tőkés László húgát vette feleségül, és már a lakodalomból jelentett Stelian álnéven a Tőkés családról.

"A Securitate valószínűleg pontosan azért szervezte meg a házasságot, hogy így kerüljön közelebb hozzánk a besúgó" – vélte a püspök. "Elképzelhetik, milyen érzés ezeknek az információknak a birtokában az érintettek szemébe nézni a mai napig" – idézte a Krónika az igazi Hermánt, aki az egyházkerületről és Tőkésről szóló vaskos dossziékat vizsgáló öttagú bizottság tagja.

Az egyházról szóló szekusdossziékat egy szegedi egyháztörténész, Molnár János a KREK-től függetlenül tanulmányozta, és hamarosan könyvsorozatot is megjelentet ezekről, Szigorúan ellenőrzött evangélium címmel. Az első kötet akár egy héten belül is bemutatásra kerülhet. Ami Bátori Gyulát illeti, a kolozsvári szabadság emlékeztet: őt korábban más okok miatt bocsátották el állásából, nevezetesen azért, mert a KREK szerint elsikkasztotta az egyházi földvásárlásra kapott magyarországi kormányzati támogatást. Az ügyben indított munkajogi pereket az egyházkerület nyerte meg, a pap ellen rendőrségi eljárás folyik.

Alig pár napon belül ez a második eset: múlt csütörtökön azt is nyilvánosságra hozták, hogy kiket mozgósított az állambiztonsági szolgálat Nagy Imre és mártírtársai újratemetésén 1989. június 16-án. Az 56-os Intézet kutatói 181 fedőnévből 110-et azonosítottak és tettek közzé egy azóta szinte elérhetetlen honlapon.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár