Rontás ellen védett a háromszáz éves boszorkányüveg
2009. június 8. 08:44 MTI
London greenwichi kerületében több mint háromszáz éves "boszorkányüveget" találtak a régészek, melyben vizelet, szögek, gombostűk, körömdarabkák és haj is volt.
Korábban
Vizeletet, szögeket, horog alakúra hajlított gombostűket, körömdarabkákat és hajat tartalmaz az a több mint 300 éves mázas cserépflaska, amelyre London greenwichi kerületében bukkantak a régészek - a tudósok szerint a lelet legkomplettebb ismert "boszorkányüveg".
A rontásűző eszköz arra volt hivatott, hogy magába zárja a negatív energiákat. Ez a gyakorlat eléggé elterjedt volt a 16-17. században, ám az eddig fellelt "boszorkányüvegek" mind üresnek bizonyultak. Nem így a londoni, amelyet alaposan bedugaszoltak, így lehetőséget adott a tudósoknak különböző vizsgálatokra - hangsúlyozzák annak a tanulmánynak a szerzői, amely a British Archaeology legújabb számában látott napvilágot.
"Boszorkányüveget" olyankor készítettek az emberek, ha úgy érezték, hogy valaki rontást bocsátott rájuk. A korabeli elképzelések szerint az átkot mondó boszorkány kapcsolatba kerül az üveg tartalmával, s vizeléskor érezni kezdi a tűk és a szögek okozta iszonyatos fájdalmat. Szenvedései arra késztetik, hogy visszafordítsa a varázst, ez az egyetlen módja annak, hogy ő maga megszabaduljon a kínoktól.
A kutatást irányító Alan Massey szerint a "boszorkányüvegben" talált tárgyak igazolják a korabeli rontásűző receptek hitelességét, amelyeket a ma embere annyira képtelennek tart, hogy hamisítványnak hiszi őket. Egy 1682-es keltezésű bírósági feljegyzés szerint egy férfi arra gyanakodott, hogy feleségén rontás ül. A férjnek azt javasolták, hogy felesége vizeletébe az asszony körömdarabkáit és haját tegye, majd alaposan főzze fel az egészet egy cserépfazékban.
"A kiásott boszorkányüveg tartalmát is hasonló recept szerint állíthatták össze" - jegyezte meg Alan Massey. Az üveget komputeres tomográfiának (CT), tartalmát pedig vegyelemzésnek és gázkromatográfiának vetették alá. Mint kiderült, a vizeleten kívül ként, 12 vasszöget, nyolc vörösréz gombostűt tartalmazott. Találtak még a palackban 10 körömdarabkát, valamint egy szív alakúra kivágott bőrdarabkát, amelyet egy meghajlított szöggel szúrtak át.
A vizeletben nikotinra bukkantak, azaz egy dohányosé lehetett. Mivel az illető körme nem volt "elkopva", Alan Massey szerint egykori tulajdonosa "valaki" lehetett a maga idején. A "boszorkányüveg" tartalmát egy mázas cserépflaskába töltötték, amely Hollandiában, vagy Németországban készült, rajta Roberto Bellarmino bíboros (1542-1621) arcmása látható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap