2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Lézerrel szkennelték az őskori Boszorkánysziklát

2008. március 26. 12:00

Eddig sosem voltak láthatók azok a közel 60 éve megtalált prehisztorikus barlangi faragványok, amelyet most lézeres letapogatás után tettek mindenki számára megtekinthetővé.

A franciaországi Poitiers-hoz közel, Angles-sur-L'Anglinben megnyílt múzeum tárlata közel ezer évet ölel át, az első kőeszközöktől egészen a számítógépes műalkotásokig. A kiállítás igazi szenzációja egy őskori faragvány: a közeli barlangokban talált, 15 ezer évvel ezelőtt készített őskori ábrázolás közel 20 méter hosszan mutat be bivalyokat, lovakat, macskákat, kecskéket és erotikusnak tűnő női alakokat - mészkőbe faragva.

A látogatóközpont oldala

A különleges ábrázolásokat bemutató Roc-aux-Sorciers (Boszorkányszikla) nevet viselő barlangokat Suzanne de Saint-Mathurin francia, és Dorothy Garrod angol régészek 1950-ben találták meg: a bejáratra akkor bukkantak rá, amikor az egyik kisebb terem teteje beszakadt, és a fény láthatóvá tette a faragott emberi és állati alakokat. A Boszorkányszikla a maga nemében egyedülálló: a kétdimenziós faragványokhoz csak a Lascaux-barlang rajzai mérhetők, amelyek innen közel 200 kilométerre délre találhatók.

A barlangot sosem nyitották meg a nagyközönség számára, hogy megőrizzék annak eredeti állapotát. A kutatók szerint míg Lascaux egy őskori szentély lehetett, a Boszorkányszikla lakóhelyként funkcionálhatott. Geneviève Pinçon, a helyszín vezető régésze szerint a dél felé nyitott barlang ideális mikroklímát biztosított a mindennapokban. A faragványok jelentéséről és szimbolikus tartalmáról azonban csak találgatni tudnak.

A közönség a múlt hét végétől keresheti fel azt a 2,7 millió euróból készített látogatóközpontot, ahol az eredeti faragványokat, a lézeres letapogatásnak köszönhetően minden apró repedéssel és sérüléssel együtt tökéletesen élethűen lemásolták. A félórás váltásban látogatható teremben egy különleges kijelzőre vetítik az őskori csodát, egyben bemutatva azok megalkotásának és 58 évvel ezelőtti felfedezésének történetét is.

A központ vezetője, Oscar Fuentes szerint az általuk létrehozott interaktív tárlat túlmutat az 1983-ban épített Lascaux II. jelentőségén is, amelyet a barlangrajzok védelme érdekében hoztak létre. Az interaktivitás ugyanis mindenki számára lehetővé teszi, hogy a saját felfedezés élményével gazdagodva fedezze fel a faragványokat.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár