Kossuth a szlovák nemzet ellensége?
2009. április 21. 08:42
Kossuth nagy formátumú államférfi vagy a szlovák nemzet ellensége? Ilyen kérdések is felmerülhetnek a most készülő szlovák-magyar történelemtanári kézikönyvben - olvashatjuk a Népszabadságban.
Korábban
2007 nyarán Magyarország és Szlovákia miniszterelnökei 14 pontos megállapodást írtak alá a két ország kapcsolatainak javításáért egyebek közt arról, hogy a magyar és szlovák történészek közös "történelmi szöveggyűjteményt" készítenek. A megállapodás eredményeként tanári kézikönyv készül középiskolai történelemtanárok, egyetemisták számára.
A köteten a két ország történészei dolgoznak: minden fejezetet egy magyar és egy szlovák szakember ír közösen - mondja Szarka László történész, az MTA Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézetének igazgatója, a munka magyarországi vezetője. A kötet a középkortól a 20. század végéig terjedő időszakot tárgyalja. A szerzők megpróbálják tisztázni, mi közös, párhuzamos, hasonló és ellentétes a két nép történeti fejlődésében: elemzik a közös intézményeket, a 20. századi államközi kapcsolatokat. Törekednek arra, hogy előzetesen tisztázott, egyértelmű fogalmakkal, a két nyelvben azonos értelmű megnevezésekkel dolgozzanak, de saját szakmai meggyőződésük alapján próbálják megírni az egyes fejezeteket. Ha valamely kérdésben nem jutnak közös nevezőre, akkor két párhuzamos leírás, két külön szócikk jelzi az álláspontokat.
Szarka László szerint a közös szócikkek megírása nem minden esetben lesz egyszerű. Mindjárt az első, a középkori államok kialakulását tárgyaló fejezetben adódhatnak ellentétek. A magyaroknak a honfoglalás a nemzetállam kezdetét jelenti: az ezeréves magyar állam, a nemzeti függetlenség és a szabadság gondolatköre sokak számára kikezdhetetlen dogma. Szlovákiában viszont a XIX. századtól kezdődően Nagymorávia létrejöttét tekintik a szlovák nemzeti történelem kezdetének, s a morva államban keresik a modern szlovák államiság gyökereit.
Eltérően értelmezik a két ország történészei a török hódoltságon kívüli Magyarország jelentőségét, a felső-magyarországi városok, megyék fontosságát, Erdély szerepét. Sok vitára adhatnak okot a felvilágosodás korának nyelvi kérdései is: a hivatalossá előléptetett magyar nyelv a szlovákok szerint ugyanúgy elnyomta a nemzetiségek nyelveit, mint korábban a német vagy a latin. Vitákat gerjeszthet a XIX. század majd' minden jeles magyar és szlovák történelmi személyiségének, így Ján Kollárnak, Kossuth Lajosnak, Ludovít Stúrnak, Tisza Kálmánnak a megítélése. Kossuth minden vita ellenére hazánkban a legnagyobb államférfiak egyikének számít, Szlovákiában viszont sokan a szlovák nemzet ellenségeként emlegetik.
Tovább a teljes cikkhez
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap