El Greco-kamaratárlat nyílt a Szépművészeti Múzeumban
2008. december 14. 11:43 MTI
El Greco Szent János evangélista című műve áll a Szépművészeti Múzeum Jézus nyomában címmel pénteken megnyílt kiállításának középpontjában; a madridi Prado kölcsönözte alkotás mellett a kamaratárlat mintegy 40 festmény, szobor, rézmetszet segítségével mutatja be a spanyol festészet egyik legjelentősebb mestereként számon tartott El Greco művészetének gyökereit, alkotásainak ihletőit.
A megnyitót megelőző sajtótájékoztatón Baán László, a múzeum főigazgatója elmondta: a karácsonyi ünnepekhez igazított kamarakiállítás része annak, a Géniuszok és remekművek címmel 2006-ban indított sorozatnak, amelynek keretében a világ legnagyobb, legrangosabb múzeumainak gyűjteményéből válogatva mutatnak be eddig nem látott mesterműveket a Szépművészeti Múzeum gyűjteményének darabjaival kiegészítve.
A Pradóból érkezett Szent János-kép mellett láthatja a közönség El Grecónak a Szépművészeti Múzeumban őrzött, Szent Andrást és Szent Jakabot ábrázoló alkotásait is, így a kamaratárlat segítségével El Greco apostolábrázolásaival is megismerkedhetnek az érdeklődők - fűzte hozzá a főigazgató. Megjegyezte: a Szépművészeti Múzeumnak van az egyik leggazdagabb spanyol gyűjteménye, ezért ezzel a tárlattal felvillanthatják az előzményeket, a nagy mestert ért hatásokat is.
Ezt emelte ki Nyerges Éva, a kiállítás kurátora is, aki elmondta, hogy a Spanyolországból érkezett El Greco-alkotás mellett mintegy 40 festmény, szobor, rézmetszet ad képet a mester művészetének hátteréről, bemutatja, "honnan szerezte El Greco az ötleteit". Látható például a tárlaton Marcantonio Raimondi neves metsző Raffaello rajzai alapján készített apostolsorozata is, amely El Greco apostolsorozatai előképének tekinthető. Az apostolképek mellett El Greco több más festménye, a Bűnbánó Magdolna, a Krisztus az olajfák hegyén és a Krisztust megfosztják a ruháitól című alkotás is szerepel a kiállításon.
El Greco képei mellett nagy itáliai mesterek, a többi között Tintoretto, Paolo Veronese és Jacopo Bossano művei is láthatók, amelyek nagyban hatottak a krétai születésű mesterre, különös tekintettel a Krisztus követőit és tanítványait, valamint a szenteket ábrázoló műveire - tette hozzá Nyerges Éva. A február 5-ig látogatható kiállítást bemutató sajtótájékoztatón jelen volt a Prado spanyol gyűjteményének vezetője, Leticia Ruis Gomes is, aki örömét fejezte ki, hogy ebben a kontextusban láthatja az Evangélista Szent János című képet. Hozzátette: a spanyol anyag a budapesti múzeumban is "itthon" van.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


23. A reformáció és a katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Brutális boszorkányüldözésbe torkollott a király rögeszméje a 16. századi Skóciában
- A leves, amely megállított egy háborút
- Nem a vallási ellentétek okozták VIII. Henrik szakítását Rómával
- Példát mutatott a világnak Erdély a vallási toleranciában
- A vallásszakadást szentesítette az első vallásbéke
- Családja a végsőkig ellenezte Szalézi Szent Ferenc papi hivatását
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Válás és vallásszakadás – így született meg az anglikán egyház
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap