Vizsgálatnak vetik alá Wladyslaw Sikorski földi maradványait
2008. november 27. 08:02 MTI
Katonai tiszteletadás mellett újratemették szerdán Krakkóban Wladyslaw Sikorski egykori lengyel kormányfőt, egy nappal azután, hogy exhumálták földi maradványait, amelyeket alapos vizsgálatnak vetnek alá, hogy tisztázzák a politikus halálának körülményeit.
Korábban
Végső nyughelyéről, a krakkói Wawel-székesegyház kriptájából emelték ki a londoni lengyel emigránskormány néhai vezetőjének földi maradványait. Egész éjszaka vizsgálták, mielőtt szerda délután visszahelyezték volna a sírba. Ewa Koj, az exhumálást elrendelő lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) ügyésze elismerte, elképzelhető, hogy a vizsgálatok után sem tudják majd teljes bizonyossággal megmondani, hogy a politikus - amint azt többen feltételezik - valóban gyilkosság áldozata lett-e.
Az ügyész kijelentette: a korabeli vizsgálatok - amelyeket angol katonaorvosok végeztek el - nem voltak kielégítőek. Hozzáfűzte, hogy néhány hét múlva, a vizsgálatok elvégzése után többet lehet majd tudni. Többek között DNS-vizsgálatnak, toxikológiai vizsgálatnak vetik alá a csont- és szövetmintákat.
A hivatalos verzió szerint Sikorski repülőgép-szerencsétlenségben vesztette életét 1943. július 4-én. Gépe a Földközi-tengerbe csapódott nem sokkal azután, hogy felszállt a britekhez tartozó Gibraltárból. Egyes lengyel kutatók azonban azt gyanítják, hogy Sikorski merénylet áldozata lett. Dariusz Baliszewski történész-publicista szerint a lengyel politikust megölték Gibraltár brit kormányzójának palotájában, mert útjában állt a Németországgal szembeni egységes fellépést célzó brit-szovjet közeledésnek. Sikorski három hónappal halála előtt a Nemzetközi Vöröskereszthez fordult, kérve a szervezetet, hogy vizsgálja ki a katyni mészárlást, több ezer, szovjet fogságba került lengyel katonatiszt legyilkolását.
Mások azt gyanítják, hogy Joszif Sztálin szovjet diktátor ölette meg. Meg akart szabadulni tőle, nehogy az antikommunista hazafi keresztülhúzza azt a tervét, hogy a háború után kommunista kormány alakuljon Lengyelországban. A többszörös koponyatörést - amely a halotti bizonyítványban szerepel a halál okaként - kizárják - mondta el az IPN ügyésze. Ezzel szemben többszörös lábtörést állapítottak meg Sikorski földi maradványainak megvizsgálásakor - fűzte hozzá. Szavai szerint ugyanakkor nem találtak arra utaló jelet, hogy a politikust lelőtték volna.
Sikorskit már másodszor exhumálták: először egy nagy-britanniai lengyel katonasírba temették, ahonnan maradványait 1993-ban, a szocialista rendszer összeomlása után átszállították szülőhazájába.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


29. A kétpólusú világrend
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Alig egy évtizeddel élte túl a jugoszláv állam Josip Broz Titót
- Mind az Anschlussról, mind a Habsburgokról lemondott Ausztria az önállóságért
- Megnyerhetetlen versenybe kényszerítette Moszkvát a „csillagháborús” terv
- 1958-ban elsüllyedt amerikai tengeralattjárót fedeztek fel Hawaii mellett
- Azonnal heves indulatokat gerjesztett világszerte Churchill híres fultoni beszéde
- Az emberélet nem számított, Észak-Vietnám elérte célját a Tet-offenzívával
- Egy spanyol halász segítségére is szükség volt az elveszett amerikai hidrogénbombák megtalálásához
- Kiment a mosdóba, majd a vonaton hagyta 1953-ban a hidrogénbomba titkos dokumentumait
- A Szovjetunió vonakodó segítségével vált atomhatalommá Kína
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59