Nem éltek kitaszítva a középkori leprások
2008. november 18. 08:47
Hamisításokkal és ferdítésekkel teli kép él a közhiedelemben a középkori leprásokról: a Kelet-Angliai Egyetem egyik professzora szerint a betegek egyáltalán nem számítottak kitaszítottaknak, és arra sem kényszerítették őket, hogy egyedül éljenek a városok falain kívül.
Carole Rawcliffe, az intézmény professzora egy nemrég tartott előadásán cáfolta a közkeletű mítoszokat. Szerinte ugyanis azt a kánonjog szabályozta, hogy a közösség miként bánjon a betegekkel, akikkel egyébként is mindig nagyon gondosan törődtek.
A témáról nemrég Leprosy in Medieval England (Lepra a középkori Angliában) címmel könyvet is írt kutatónő szerint a leprában szenvedők történeteit csak az utókor változtatta förtelmessé. Ilyen volt például Richard Tennant Cooper 1912-es festménye is, amelyen egy egész falu menekült a közelgő leprás elől. A köztudatban is ez a kép ragadt meg, olyannyira, hogy ettől a mai szakmunkák sem tudnak elvonatkozatni, és minden járványokról szóló mű kiemeli, hogy a leprások a falakkal körülvett településeken kívül, az erdők mélyén, bűnözőkkel és vadállatokkal együtt éltek.
Az előadás során arra is fény derült, hogy az 1300-as évek elején csak Angliában 320, külön erre a célra épített házban foglalkoztak a leprások gondozásával. Bár azok a városok szélén, vagy a külvárosokban álltak, ezt nem a kitaszítottság miatt építették ilyen helyekre. A kor városépítészetében ugyanis nagyon fontos promóciós szerepe volt a városkapu környékén található helyeknek, ugyanis azok a városban folyó társadalmi élet elemeit is reklámozták, jelen esetben a leprások gyógyítását.
A kutatónő szerint a leginkább az lehet érdekes, hogy a középkorban egy átlagember miként fogadta el és kezelte a hasonló betegségeket. Ennek szerinte bibliai párhuzamai is vannak, mert "az Újszövetségben Krisztus is szerette a leprásokat, így ha valaki karitatív dolgot akart tenni, és hamar túlesni a Tisztítótűzön, akkor egy leprakórház volt a megfelelő választás".
A pestisjárvánnyal aztán a leprás fertőzéstől való félelem is megnőtt, ám a leprások magukban sosem voltak bűnbakokká. Az előadás végén Rawcliffe a betegséget a mai AIDS-hez és rákhoz való viszonyuláshoz hasonlította. Szerinte ugyanis az AIDS megjelenésekor azt nagyon sokan az új lepraként emlegették, ám szerinte ez csak akkor lett volna így, ha a társadalom jóval elfogadóbb a betegekkel kapcsolatban.
A legnagyobb probléma így abban keresendő, hogy a többség mai napig azt hiszi, hogy a középkori emberek babonák között és visszamaradottan éltek, ám nagyon sok kérdésben felvilágosultabbak és nyitottabbak voltak a mai embereknél, és a problémáikat is hatékonyabban kezelték. Igaz ez a betegségekkel kapcsolatban is: az akkori törődést mára főleg a gépies kezelés váltotta fel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2010
- Magyar békefenntartók Kínában: haditengerészek a felkelők ellen
- Egy világrekorder magyar stewardess 27 ezer órája a levegőben
- Interjú Oborni Terézzel
- Paraszt Bruegel. Egy holland humanista élete
- Elhurcolva és elhurcolva. Lajos Iván próféciája 1939-ben
- A szovjetterror fehérorosz áldozatai, avagy a Kuropati erdő borzalmas titka
- Anyatejút. A szoptatás kultúrtörténete
- Csellóval a frontra. Egy kalocsai körorvos különleges kalandjai
- Prodam Guidó szenzációs akciója: az első repülés Budapest felett
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.