Felmérték a szlovákok történelmi ismereteit
2008. február 5. 12:00
Korábban
A legkártékonyabb szlovák nyomában
Kevésbé látványosan, de ugyanilyen jellegű kettősség figyelhető meg a kommunista rendszer megítélése kapcsán is. A megkérdezettek többsége (73 %) szerint az 1948. februári fordulat a politikai szabadságjogok megszűnését hozta el, de ugyanúgy többségben vannak azok is (59 %), akik szerint a kommunista fordulattal gazdasági és szociális fejlődés vette kezdetét az országban. A mezőgazdaság kommunista módon történő kollektivizálásával kapcsolatosan megosztottak a vélemények.
A Szlovák Nemzeti Felkelés emlékműve, Besztercebánya |
Ki a legkártékonyabb szlovák?
A felmérés rákérdezett arra is, a lakosság szerint mely személyek befolyásolták legnegatívabban a szlovák társadalom fejlődését. (Legfeljebb három személyt lehetett megnevezni.) Minden második válaszoló szerint igaz ez az állítás Vladimir Mečiarra, Szlovákia korábbi miniszterelnökére, aki jelenleg a szlovák koalíciót alkotó źS-HZDS elnöke. A válaszolók mintegy 30 százaléka jelölte meg Jozef Tisót; a harmadik helyen Mikulá Dzurinda végzett, 16 százalékkal. Ugyanennek a kérdésnek az ellentetjét is feltették. Eszerint a legpozitívabban Alexander Dubček tevékenységét ítélték meg (52 %); a második helyen az első világháború szlovák hőse, M.R.tefánik végzett (28 %), a harmadik helyen pedig nem más áll, mint ismét Mečiar (16,8%).
És a magyarok?
A kutatás eredményeinek használhatóságát nagyban növeli az, hogy a válaszadókat nemzetiségük, életkoruk, végzettségük, lakóhelyük típusa és regionális elhelyezkedése alapján is csoportosították, az adatok a kötetben ennek megfelelő bontásban is szerepelnek.
Így tehát képet kaphatunk a szlovákiai magyaroknak a szlovák történelemmel kapcsolatos véleményéről, ismereteiről is. Többször megfigyelhető, hogy a tárgyi tudásra vonatkozó kérdésekre a magyar válaszolók valamivel nagyobb hibaszázalékkal válaszoltak, de például a magyarok nagyobb arányban tudták, hogy 1848-1849 folyamán a Szlovák Nemzeti Tanács jött létre, vagy hogy 1871-ben a Szlovák Nemzeti Párt alakult meg. Egyébként a szlovákiai magyaroknak 77,1 százaléka tudta, hogy az 1920-as szlovák-magyar határt a trianoni szerződés rögzítette. A magyarok számára kiemelt fontosságúnak kezelt és a mai szlovák-magyar kapcsolatokat is érintő Bene-dekrétumokkal a kötet nem foglalkozik.
Verejná mienka a politika. Historické vedomie slovenskej spoločnosti. Editor Miroslav Pekník. Ústav politických vied SAV - VEDA, Vydavatežstvo SAV. Bratislava, 2006.
Kollai István - Terra Recognita Alapítvány
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.