2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kalapács alá kerül Csontváry festménye és Horthy kardja

2006. április 25. 12:00 MTI

Festmények, vázák és Horthy kardja

E remek Csontváry kép mellett az árverés másik sztárja az a Nemes Lampérth József mű, amelyért 15 millió forintot szeretne elérni az aukciós ház. A Nyolcak és a Ma festői köréhez kötődő Nemes Lampérth Gellérthegy sorozatából való Utca a Gellérthegy oldalában című vászon szimbolikus értelemben a természet erőin uralkodó ember diadalát hirdeti. A nyers és erőteljes tájábrázolás méltán emeli e képet a fiatalon elhunyt művész életművének legjobb alkotási közé.

Utca a Gellért-hegy oldalában

Bortnyik Sándor és Kontuly Béla is ritka név az aukciókon. Bortnyik Stranddáma című képe igazi franciás art deco mű, amely híven képviseli a művész korszellem iránti érzékenységét. Kikiáltási árát jelentőségéhez mérten magasan, 9,5 millióban állapították meg. A Kontuly Béla csendélet a német új tárgyilagosság festői irányzat hatását mutatja, 4,8 millió forintról indul. Mednyánszky Lászlótól tizennégy mű szerepel az aukción, köztük kivételesen szép tájképek, portrék. Öt festményéért 1,2 és 3,2 milliós kikiáltási árról lehet majd licitálni.

Nincs aukció Rippl-Rónai József kép nélkül. Sárga masnis kislány című érzékeny pasztelljéért 5,5 milliót kérnek. A két világháború közötti időszak festőinek reprezentánsa, Aba-Novák Vilmos egy olasz vedutával és egy életképpel van képviselve. A Perugia című, legutóbb 1931-ben kiállított kép kikiáltási ára 7,5, míg a Falatozók címűé 2,8 millió forint.

Ezúttal is válogathatnak a gyűjtők tíz ritka szép, szecessziós Zsolnay kerámiából a dísztálakat, vázákat, kancsókat 180 ezer és 2,6 millió forint közötti árakon indítják.

Rendhagyó, s a galéria megszokott kínálatától eltérő tétel az a díszkard, amelyet Horthy Miklós neve fémjelez. A solingeni damaszkolt pengés, tűzaranyozott, mívesen cizellált markolatú díszkardot 1920-ban ajándékozták tengerésztisztjei az akkor még a Nemzeti Hadsereg Fővezére címet viselő altengernagynak. Horthy Miklós ezt a kedvenc díszkardját viselte nyilvános szereplésein, ebben látható az 1938-as felvidéki és az 1940-es erdélyi bevonuláson. Utójára 1944 október 6-án, Koós Miklós altábornagy temetésén jelent meg a nyilvánosság előtt ezzel a karddal, amelynek aztán az október 16-os kiugrást követő "védőőrizetben" azonban nyoma veszett. Most egy magyar magángyűjteményben bukkant fel, s 2,2 milliós kikiáltási árról indulva szerezheti meg valaki.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár