10 tény a Vöröskeresztről
2019. november 6. 08:33 Múlt-kor
Korábban
1. A Vöröskereszt születését egy svájci üzletember, bizonyos Jean-Henri Durant háborús sokkélménye indukálta. Durant ugyanis elborzadt az észak-itáliai Solferino mellett 1859-ben vívott csata utáni horrorisztikus látványtól: a csatatéren sorsára hagyott ezernyi szenvedő vagy éppen haldokló sebesülttől.
2. Durant eredetileg üzleti útra indult, hogy III. Napóleon francia császárral tárgyaljon, de végül igencsak átírta programját. Napokat töltött Solferino városában, ahol a helyi asszonyokból önkénteseket szervezett, hogy ellássák a sebesülteket.
3. Solferino után Durant egy olyan nemzeti önkéntes segélyszervezet felállítását tűzte ki célul, amely képes ellátni a harci cselekményekben megsebesült katonákat. 1863-ban Genfben létrejött a Sebesülteket Segélyező Nemzetközi Bizottság.
4. A bizottság egyik alapító tagja Louis Appia svájci sebész azt javasolta, hogy az önkénteseknek fehér szalagot kellene hordaniuk a csatamezőkön, hogy könnyen elkülöníthetőek legyenek a harcoló felektől. A karszalagra végül egy vörös egyenlő szárú (görög) keresztet varrtak, amely már 1863-ban a Vöröskereszt egyik hivatalos jelképévé vált.
5. A Vöröskereszt első bevetésére 1864-ben került sor a porosz-osztrák-dán háborúban a Düppeler sáncoknál vívott csatában. A segélyszervezet ekkor még csak két személyt tudott küldeni a bajba jutottak megsegítésére.
6. Az első Nobel-békedíjat a Vöröskereszt egyik alapító tagja, Jean-Henri Durant vehette át 1901-ben.
7. A később világhírnévre szert tevő író, Ernest Hemingway vöröskeresztesként kezdte pályafutását. Hemingway az olasz hadszíntéren az Amerikai Vöröskereszt önkéntes sofőrjeként tevékenykedett. 1918 júliusában éppen csokit osztott szét a fronton harcoló olasz katonák között, amikor egy becsapódó tüzérségi löveg következtében súlyosan megsebesült.
8. Az első világháború rámutatott arra, hogy nemzeti vöröskeresztes társaságoknak szükségük van egy szorosabb együttműködésre a nagyobb vagy világméretű fegyveres konfliktusok esetében. A Vöröskereszt 1919-ben vált nemzetközi szervezetté, amikor Párizsban megalakult a Vöröskereszt – Vörösfélhold Társaságok Ligája.
9. A vörös félholdat először az 1877-78-ban zajló orosz-török háborúban használták a Vöröskereszt önkéntesei. A logót az Ottomán Birodalom zászlaján lévő fehér félholdról mintázták.
10. A második világháború folyamán a Vöröskereszt egyik fő feladata a hadifogolytáborok ellenőrzése volt. Az SS a csehországi Theresienstadtban (ma Terezín) felépített egy minta gettót, így próbálván félrevezetni a segélyszervezetet a holokauszt valódi lényegével kapcsolatban.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap