10 érdekesség a zombik kultúrtörténetéből
2023. január 18. 18:20 Múlt-kor
A zombi szó írásban elsőként egy angol szövegben tűnt fel, mégpedig Robert Southey 1819-es, Brazília története című művében. A szerző a zumbi nevű „afro-brazil” szabadságharcosokra utalt.

A zombik modern sikertörténete George A. Romero Az élőhalottak éjszakája című filmével kezdődött
Korábban
1. Az ügyetlenül csoszogó, hullafoltokkal teli, sírjukból kimászó elhunytak – amelyek mohón vágyakoznak a friss emberi hús után – a modern nyugati kultúra agyszüleményei, amelynek gyökerei a haiti vudu vallásban keresendőek.
2. A zombi szó írásban elsőként egy angol szövegben tűnt fel, mégpedig Robert Southey 1819-es, Brazília története című művében. A szerző a zumbi nevű „afro-brazil” szabadságharcosokra utalt.
3. A mai értelemben vett zombi a nyugati kultúrkörben elsőként W. B. Seabrook Varázssziget című 1929-es könyvében bukkant fel, amelyben a szerző saját élményeit meséli el, miként élesztett újjá egy elhunytat egy vudu pap Haiti szigetén.
4. A képernyőt 1932-ben kezdték meghódítani az élőhalottak. A fehér zombi című, Lugosi Béla főszereplésével készülő fekete-fehér amerikai horror a karibi szigeteken élők hiedelmeiből merített ihletet.

5. A vudu folklór szerint ha Baron Samedit (Szombat báró néven szokták lefordítani), a holtak és temetők őrzőjét valamilyen módon megsértik az emberek, akkor haláluk után zombikként kelnek fel sírjaikból. Mivel a természetfeletti lény véd a holtak feltámasztása ellen, érdemes „lekenyerezni”, vagyis többek között tyúkkal, konyakkal, rummal vagy pénzzel áldozni neki.
6. Egy bizonyos Wade Davis kanadai antropológus 1982-es haiti kutatása alatt felfedezett egy tetrodotoxin nevű anyagot, amely valóban „zombiszerű” pszichotikus állapotot eredményez az elfogyasztójánál.
7. A tetrodotoxin nevű erős idegméreg – amelyet a gömbhalak (Tetraodontidae) szervezetéből lehet kivonni – ismert tudatmódosító hatásáról és a hagyomány szerint a bokor néven emlegetett varázsló „zombikészítő” főzetének egyik fő összetevője. Egyébként a hitvilág szerint többnyire azért hívták vissza az életében a társadalomra nézve káros elhunytat a sírjából, hogy hasznos kétkezi munkát végezzen.
8. A bokor a haiti folklór egyik népszerű alakja, egyfajta vudu mágus, aki gyakorlatilag képes saját rabszolgákat „előállítani”. Ha valaki megissza a főzetét, meghal, eltemetik, majd kikel a sírból és engedelmesen követi az utasításait.
9. A hitvilág szerint a bokor úgy tudja irányítani és engedelmességre bírni a sírjukból felébredő élőhalottakat, hogy a meggyilkolt emberek lelkeit egy palackba zárva tartja.
10. François „Papa Doc” Duvalier haiti diktátora 1959-ben létrehozta a haiti kreol mitológia félelmetes, a legenda szerint reggelente rossz gyerekekkel táplálkozó alakja után csak Tonton Macoute-ként emlegetett, több ezer ellenzékit megkínzó nemzetbiztonsági milíciát. Sokan egyenesen úgy gondolták, hogy a diktátorhoz feltétlenül hű, főként iskolázatlan férfiakból és vudu papokból álló a szervezet tagságát élőhalottak alkotják.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Lenyűgöző képeken mutatjuk meg régi korok üde tavaszait 17:05
- Tömeggyilkosságok kísérték a bori munkaszolgálatosok felszabadulását 16:08
- Rengeteg hibája ellenére új távlatokat nyitott meg a régészetben Heinrich Schliemann 14:27
- Csontváry, Renoir és Gulácsy a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria idei húzónevei 13:19
- Évszázadok gasztronómiáját mutatja be a francia királyok mesterszakácsának receptgyűjteménye 11:24
- Bordatöréssel indult az afrikai sivatagok magyar felfedezőjének pályafutása 09:50
- Még 72 évesen is nősülni akart Goethe, a fausti lélek tökéletes ismerője 09:05
- Amikor egy korsó sörért is rögtönítélő bíróság előtt találhatták magukat a magyarok tegnap