10 érdekesség a vámpírokról
2024. február 14. 19:05 Múlt-kor
A középkorban sokakról már születésükkor úgy hitték, gonosz erő lakozik bennük, ha foggal, eggyel több mellbimbóval, vörös magzatburokban, vagy egyéb testi deformációval jöttek a világra.
Nosferatu árnyéka az 1922-es filmben
1. Bár a vámpírokhoz hasonló lények több ezer éve részei az emberiség hitvilágának, a vérszívó szörnyeteg modern alakja a 18. századi Balkánról származik. A vámpírmítosz a szegényebb társadalmi rétegek megmagyarázhatatlan jelenségekkel szembeni félelméből született meg.
2. Egy 12. századi feljegyzés szerint egy nő arról számolt be, hogy a skóciai Melrose apátságában egy pap annak ellenére zaklatta, hogy már néhány hónapja halott volt. A pap tetemét végül elégették.
3. A középkorban sokakról már születésükkor úgy hitték, gonosz erő lakozik bennük, ha foggal, eggyel több mellbimbóval, vörös magzatburokban, vagy egyéb testi deformációval jöttek a világra.
4. A közhiedelem szerint a tüdővész során meghaltak mellé temetett „vámpírok” szomszédjaikból táplálkoztak, majd miután erőt gyűjtöttek, kimásztak a föld alól, és megtámadták az élőket.
5. A legenda szerint 1725-ben a szerbiai Plogojovics Péter 9 embert ölt meg halála után. Amikor felnyitották a sírját, a szájából vér szivárgott, és bőre is egészségesnek tűnt, ezért szíven szúrták, majd elégették.
6. Ha egy halottat télen temettek el, a test sokszor csak hónapok múlva indult bomlásnak. A viszonylag épségben maradt tetem tulajdonosára emiatt sokszor ráfogták, hogy vámpír. A vámpírok elleni védekezés egyik hatékony módszerének tartották, ha sót szórtak a vérszívó elé az útra, a szörny ugyanis a hiedelem szerint minden szemet kötelezően megszámolt.
7. A vámpírrá nyilvánított halottak mellkasába általában lándzsát szúrtak, szájukba téglát tettek, de gyakori volt a fejjel lefelé temetés, valamint a lefejezés is.
8. Amikor a vámpírként azonosított halottakat leszúrták, egy nyögésszerű hang hallatszott a tüdőből feltörő gázok miatt, amely alátámasztotta az életre kelt vámpírról szóló teóriát.
9. Sokáig azt gondolták, egy holttest száján, orrán vagy fülén kiszivárgó vércseppek bizonyítják, hogy a halott egy vámpír. A vörös folyadék azonban valójában a bomlási folyamat mellékterméke volt.
10. A leghíresebb vámpír, Drakula alakját ihlető Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem uralkodása alatt becslések szerint mintegy 40 ezer embert végeztetett ki. A kulturális ikonná váló Drakula alakját Bram Stoker ír író alkotta meg 1897-es regényével. Fidel Castrónak Gabriel Garcia Marquez ajánlotta Stoker regényét, majd miután elolvasta a művet, a kubai vezér napokig nem tudott aludni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
25. Magyar–török küzdelmek és együttélés a 15–17. században
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Sohasem vesztett csatát Mátyás legendás hadvezére, Kinizsi Pál
- 10 tény az Oszmán Birodalomról
- Dárdára tűzve hordozták körbe a törökök az első csatában elesett magyar király fejét
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- A fegyelem hiánya miatt mondott csődöt Nikápolynál a lovagi harcmodor
- Az öngyilkosságot fontolgatta II. Mehmed szultán a nándorfehérvári vereség után
- Előkerültek a mohácsi csata maradványai
- Aki kávét ivott, elvesztette a fejét IV. Murád szultán uralma idején
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap