Vakmedve-korbácsolás és patkányheccelés – véres állatviadalok Shakespeare Angliájában
2017. január 31. 14:58
Korábban
A kegyetlenség karneválja
Az arénák nemcsak medveheccelésnek, hanem számos más állatviadalnak is otthont adtak, amelyeket a korszak kutatója, Stephen Dickey egy alkalommal a „kegyetlenség karneváljának” nevezett. Ezek közé tartoztak a patkány- és borzheccelések, kutya- és kakasviadalok, és más gyomorforgató látványosságok, mint például vak medvék korbácsolása. A nézők örömmel nézték, ahogy a bikák a szarvukkal a levegőbe dobják a rájuk támadó kutyákat, és közkeletű vélekedés volt, hogy a bikák heccelése puhábbá, és fogyasztásra alkalmasabbá teszi a húsukat. Mind közül a legbizarrabb látványosság talán az volt, amikor egy csimpánzot egy ló hátára kötöztek, amelyet aztán az arénában szabadon engedtek, hogy vicsorgó kutyák üldözzék. Egy olasz kereskedő a következőképpen számolt be a látványosságról: „Csodálatos nézni, ahogy a ló vágtat, földbe rúg és türelmetlenkedik, miközben a majom szorosan a nyereghez van kötve, és gyakran kiáltozik, amikor a kutyák megharapják”.
Bár a viadalokat sokan felvillanyozónak, sőt, viccesnek találták, természetesesen a kritikusok is hallatták a hangjukat. Puritán miniszterek és egyházi személyek a bűn és semmittevés tanyáinak bélyegezték az arénákat, és amellett érveltek, hogy az ott zajló viadalok ösztönzik a szerencsejátékot, az alkoholizmust és a prostitúciót. Mégis: „Ugyanannyi civil vallásos ember járt ide, mint ahány angyal van a pokolban” – írta egy alkalommal a viadalok egyik kritikusa. Másokat még jobban felbőszített a tehetetlen állatok egymás elleni heccelése. Az íróként és naplóíróként ismert John Evelyn 1670-ben, egy viadal meglátogatása után „durva és mocskos” időtöltésnek nevezte a játékokat, amely során boldogan dagonyázik a „barbár kegyetlenségben”.
A kritikusok tiltakozása ellenére a véres viadalok még a 17. század nagy részében is töretlenül folytak. London első számú medvearénáját 1656-ban rövid időre – a lordprotektor, Oliver Cromwell erkölcsi megtisztulás érdekében indított kampánya jegyében – bezárták, ám a játékok nem sokkal később újra ugyanolyan véres körülmények között folytatódtak. 1662-ben egy olyan medvekert is épült, amely mellé közvetlenül egy kocsmát is felhúztak, így aztán a látogatók ebédjük elfogyasztása és sörivás közben is élvezhették a brutális látványosságot.
A viadalok csillaga végül az 1700-as években áldozott le. Az állatokkal szembeni hozzáállás valamelyest megváltozott, és egyre többen emelték fel a szavukat az alávaló gyakorlattal szemben. Az állatviadalokat 1835-ben, egy parlamenti törvénnyel tiltották be teljesen, ám illegálisan azóta is tartanak állatküzdelmeket. Dél-Londonban még ma is két utca, a Bear Gardens és a Bear Lane utal a területen egykoron zajló viadalokra, a buldog neve pedig éppen a bika- és medveheccelések során játszott szerepe miatt kapta a nevét.

Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


JFK
- Politikába született Ted Kennedy, a „szenátus oroszlánja”
- Nem győzte meg a kétkedőket a Kennedy-gyilkosság hivatalos magyarázata
- Számtalan kérdés maradt nyitva Kennedy elnök halála kapcsán
- A Kennedy-fivér, akiben családja a legkevesebb politikai tehetséget látta, mégis a szenátusig jutott
- Mi történt John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök agyával?
- Hová vezetnek a Kennedy-gyilkosság máig elvarratlan szálai?
- Összeesküvés-elméletek sokasága kering ma is a Kennedy-gyilkossággal kapcsolatban
- Politikai karrierjébe került Kennedy elnök apjának a náci Németországgal való szimpatizálása
- Valóban egy magányos merénylő végzett Robert Kennedyvel?
- Tolvajok és gazemberek: a rosszhírű molnárok 19:14
- Több mint Robin Hood – Nottingham titkos föld alatti világa 18:59
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59