Trónra lépésének évfordulós ünnepségeit is fegyverként használta I. Erzsébet királynő
2023. május 7. 16:05 Múlt-kor
Korábban
Központosított ünneplés
A lázadás és a katolikus összeesküvések végeérhetetlen folyama nyomán, amelyet az 1568-ban Angliába menekülő skót királynő jelenléte is táplált, a közhangulat egyértelműen Erzsébet pártjára állt, és a nép országszerte évenkénti harangozás, örömtüzek, imádságok, prédikációk és lakomák formájában fejezte ki hűségét királynőjéhez. A kormányzat kegyeit kereső városi tisztviselők mind kidolgozottabb ceremóniákat, például felvonulásokat és parádékat honosítottak meg, ezekkel ünnepelve a királynő életet és uralmát, újra meg újra kinyilvánítva hűségüket.
1576-ban Liverpool polgármestere, Thomas Bavand egy hatalmas örömtűz meggyújtását rendelte el a vásártéren, és utasításba adta, hogy városszerte minden háztartás gyújtson hasonlót. Aznap este bankettet adtak, majd a polgármester saját házánál fehérbort és cukrot osztogatott, „az ajtó előtt állva, Istent dicsérve és hálálkodva legkegyelmesebb uralkodónk minden jóban bővelkedő uralmáért”.
I. Erzsébet egy ünnepi felvonuláson
Két évvel később York városának elöljárói elrendelték, hogy a hivatalnokok illendően felöltözve jelenjenek meg egy, a királynőt dicsérő prédikáción, „olyan büntetés terhe mellett, amelyet a polgármester megfelelőnek ítél”. A puritánabb vidékeken, például Essexben, böjtöléssel emlékeztek meg a királynő trónra lépésének évfordulójáról.
Az 1580-as évek elejére az ünnepségek egyházi ünnepnapként központi irányítás alá kerültek. Míg korábban a katolikus szentek ünnepnapjai szolgáltak alkalomként látványos felvonulásokra, a „szent nap” ünneplésének célja ekkor már Erzsébet dicsőítése volt. 1576-ban egy különleges liturgiát állítottak össze, valamint kiadtak egy zsoltárokból, imádságokból és olvasmányokból álló gyűjteményt, hálát adva a királynőnek, aki megszabadította Angliát „a háború és elnyomás veszélyétől, visszaállítva a békét és az igaz vallást”. Erzsébetet úgy ábrázolták, mint aki megmentette az országot I. Mária katolikus zsarnokságától és a spanyol igától, amely Mária és a spanyol király, II. Fülöp között 1554-ben kötött házasság óta lebegett sötét árnyékként Anglia fölött.
Erzsébet királynő buzdítja seregét Tilburynél
A jeles napra írt prédikációk Erzsébetet úgy írták le, mint „tanult, bölcs, hithű, igazságos, romlatlan, szelíd, kegyes, buzgó fejedelmet”. A kenti Lyddben 1587-ben Isaac Colfe így nyilatkozott: „Bizony mondom, soha az Úr korábban nem adott, és soha nem is fog adni még egy ilyen boldog napot Angliának.”
Az ünnepségek ráadásul nem korlátozódtak Angliára. Amikor Sir Francis Drake és Sir John Hawkins 1582. november 17-én a tengeren hajóztak, három ágyút sütöttek el Erzsébet tiszteletére, 1587-ben pedig Puerto Seguróban katonai tiszteletadással, díszsortűzzel és tűzijátékkal ünnepelték a királynőt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Biedermeier mindennapok címmel nyílt kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában
- Munkácsy Mihály Golgotája a Szépművészeti Múzeumban lesz látható
- Rodin utánzójának tartották, de egyedi líraiság jellemezte Camille Claudel szobrait
- Új állandó kiállítás nyílt a Néprajzi Múzeumban
- A magyar népi kultúra kincseivel várja az érdeklődőket a Néprajzi Múzeum új állandó kiállítása
- Picasso egyik alkotása lehet a hatvan éve egy pincében megtalált festmény
- Még ebben az évtizedben megnyílhat az Új Nemzeti Galéria a Városligetben
- Koszta József eddig ismeretlen alkotására bukkant rá a szentesi múzeum
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap