Szélhámosok is igyekeztek kihasználni az emigrációba kényszerült II. Rákóczi Ferenc hiszékenységét
2020. december 27. 15:57 Tóth Ferenc
Korábban
Rákóczi és a kalózok
Amíg a hivatalos diplomácia elzárkózott, a különböző kalandorok egyre inkább felismerték az öreg Rákóczi hiszékenységében rejlő lehetőségeket. Szolgálatába szegődött a gátlástalan kalandor Vigouroux, a kettős ügynök Bohn, és szinte valamennyi Konstantinápolyban megfordult kalandor megkereste az emigráns fejedelmet.
Kapcsolatba került kora neves francia renegátjával, a hírhedt Bonneval pasával is. A legnagyobb port azonban egy angol kalandorral, bizonyos Ploutmannel való tárgyalásai kavarták az európai közvéleményben. Ploutman a földközi-tengeri kereskedelem biztosítására kalózokat kívánt letelepíteni az Oszmán Birodalom területén, és ehhez sikerült megnyernie Rákóczit is.
Szintén nagy csapást jelentett a száműzött fejedelem számára az, hogy a francia udvartól kapott kegydíjainak kezelésével megbízott Brenner Domokos a pénzt a rövid ideig sikeres Law bankház értékpapírjaiba fektette, amelynek bukása után a vagyonnak lába kelt. Brenner hiába követett el kétségbeesett öngyilkosságot a Bastille zárkájában, a pénz örökre elveszett.
A külföldi kalandorokba vetett bizalma kissé elidegenítette saját bujdosó honfitársaitól is az idős fejedelmet, és így tovább fokozódott az elszigeteltsége. Rákóczinak, persze, voltak szép számmal hűséges segítői is. A rodostói magyar emigráció tagjainak zöme – köztük Bercsényi Miklós, Csáky Mihály, Zay Zsigmond – halálukig vele maradt a száműzetésben. Életükről Mikes Kelemen írt megható krónikát Törökországi levelek című híres munkájában.
Az utóbbi évek kutatásainak köszönhetően derült fény a magyar emigráció titkos diplomáciai terveit aktívan támogató kolozsvári származású renegát Ibrahim Müteferrika jelentőségére is. Az ő neve a tudományos köztudatban főleg az első oszmán nyomda alapítójaként, valamint oszmán nyelven publikáló közíróként és fordítóként maradt fenn. Rákóczi végül 59 éves korában betegségben hunyt el száműzött honfitársai körében, halálával egy remény foszlott szét a magyar függetlenségi mozgalmak számára, amelyek egyúttal merítettek is a bujdosó Rákóczi emlékéből.
A fejedelemről alkotott történelmi kép árnyait felerősítette két fia nem túl dicsőséges pályája is. Mint ismeretes, két utódját, Józsefet és Györgyöt már kora ifjúságuk óta szigorú császári felügyelet alatt álló nevelésben részesítették, amelynek célja a két „sasfióknak” az apjuk által képviselt magyar nemzeti értékrendtől való elidegenítése volt.
A padovai egyetemen tanuló György 1726-ban Franciaországba szökött, majd 1727-ben apjánál is látogatást tett Rodostóban. Az apa és fia közötti találkozás a szemtanú Mikes Kelemen bizonysága szerint kiábrándítóan hatott az öreg fejedelemre és kíséretére. Később György Párizsban a francia király kegydíjából élt egészen 1756-ban bekövetkezett haláláig.
József pályája sokkal kalandosabb volt. Bécsből megszökve, 1736-ban az újabb osztrák–török háború hírére Konstantinápolyba utazott. A kalandor Bonneval pasa rábeszélésére a magyar bujdosók vezéreként bekapcsolódott a konfliktusba, amelytől az Erdélyi Fejedelemség visszaszerzését remélte. A szultán elismerte fejedelemnek és Magyarország urának is, ám e titulusokat nem sokáig élvezhette az ambiciózus Rákóczi fiú, mivel hamarosan meghalt. Rákóczi József fellépését az európai közvélemény jelentős része elítélte, a pápa pedig kiközösítéssel sújtotta a törökkel szövetkező trónkövetelőt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap