2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Sokszor felmerült a neve, de végül sosem kapott Nobel-díjat Selye János

2022. október 17. 13:20 MTI

Negyven éve, 1982. október 16-án halt meg Selye János, a stresszelmélet világhírű kidolgozója, az egyik legtöbbet emlegetett és idézett magyar tudós.

Selye János
Selye János az 1970-es években (kép forrása: Wikimedia Commons / Division de la gestion de documents et des archives de l'Université de Montréal / CC BY-SA 4.0)

Magyar orvos apa és osztrák anya gyermekeként Bécsben született 1907. január 26-án. Apját az első világháború után Komáromba helyezték, a család a városnak a Dunától északra eső felén élt. Selye a bencések itteni gimnáziumában érettségizett, később – arra utalva, hogy a város északi részét a trianoni békediktátum Komárno néven Csehszlovákiának juttatta –, gyakran mondogatta: „Nem én hagytam el Magyarországot, Magyarország hagyott el engem”. Érettségi után a prágai német egyetem orvosi fakultására iratkozott be, egy-egy évet Párizsban és Rómában is tanult, orvosi oklevelet és kémiai doktorátust is szerzett.

1929-től Prágában volt tanársegéd, 1931-ben Rockefeller-ösztöndíjjal a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem biokémiai osztályán kutatott. 1932-ben Kanadában, a montreali McGill Egyetemen kapott tanársegédi, docensi, végül egyetemi tanári kinevezést a szövettani tanszéken. Selye, aki az endokrinológia területén komoly hírnévre tett szert, 1945-től a montreali francia egyetem orvostudományi és sebészeti kísérleti intézetének igazgatója volt.

Munkássága a fiziológia számos területére kiterjedt, így foglalkozott a hormonszabályozással, a szív szövetelhalásának kérdéseivel, de neve elsősorban az általa kidolgozott stresszelméletről ismert. Bár a stressz fogalmát korábban is használták, ő adott új értelmezést és élettani tartalmat ennek az elnevezésnek. Az 1936 óta - ekkor írta le Selye először elméletét - eltelt évtizedekben kutatók nemzedékei foglalkoztak a stressz pozitív és negatív következményeinek vizsgálatával.

Selye János kutatásai megkezdésekor az ember alapvető élettani problémáiból indult ki. Az már akkor is ismert volt, hogy a váratlan baj vagy a váratlan öröm ugyanazt a következményt, szervezeti reakciót váltja ki, a szervezet elviselhetetlennek érezheti az újraalkalmazkodást, akár kellemes, akár kellemetlen hatás éri az embert. Selye ebből azt a következtetést vonta le, hogy a stressz a szervezet nem specifikus válasza az igénybevételre. Az embert érő pozitív hatások (például a szerelem) is stresszt okoznak, a distressz kifejezéssel a kellemetlen, káros stresszek csoportját jelölte.

Tisztázta, hogy a stressz nem csupán idegfeszültség révén jön létre, az élettani rendszer mozgósítása végbemegy az idegrendszert nélkülöző alacsony fejlettségű állatfajoknál, sőt, növényeknél is. Híres megállapítása - „a stresszmentes állapot csak a halál” – a teljes ingermentesség lehetetlen voltára utal. Az általa az élet sava-borsának nevezett stresszel kapcsolatban a legnyilvánvalóbb összefüggéseket a magas vérnyomással, a szívbetegségekkel és a gyomor-, valamint nyombélfekéllyel kapcsolatban mutatta ki, de gyógyító hatására is rámutatott. Nagy figyelmet szentelt korunk betegségének, a szívinfarktusnak.

1956-ban írt könyve, amely magyarul 1964-ben jelent meg Életünk és stressz címmel, vázolta, hogy az ember hogyan alkalmazkodhat harmonikusabban, a szervezet öngyógyító tevékenységét felhasználva a modern élet felgyorsult ritmusához. Az álomtól a felfedezésig című kötetében beavat az alkotó gondolkodás műhelytitkaiba, a tudományos munka mélységesen emberi szemléletébe.

Selye neve számtalanszor felvetődött a Nobel-díj várományosai között, de az odaítéléskor mindig előnybe kerültek azok, akik egy-egy szűkebb szakterület művelésével foglalkoztak. Állítólag az sem növelte esélyeit, hogy a stresszt számos betegség okozójának tartotta, kiváltva ezzel több orvosi szakterület képviselőinek neheztelését.

Tudományos eredményeit így is a világ különböző országaiból származó száznegyven kitüntetés ismerte el. 18 egyetem díszdoktora, a kanadai tudományos akadémia, 43 tudományos társaság tagja volt. Hetvenedik születésnapja alkalmából megkapta a Magyar Népköztársaság Babérkoszorúval ékesített Zászlórendjét.

Többször járt Budapesten, ahol a tudósok körében nagy meglepetést keltett, hogy hibátlanul beszélt magyarul. Mindig büszkén vallotta magát magyarnak, és bár tíz nyelven adott elő, mint mondta: anyanyelve csak egy volt. Utolsó éveiben sokat foglalkozott a hazatelepülés gondolatával, de erre már nem kerülhetett sor, 1982. október 16-án Montrealban halt meg. Végrendeletében jelentős magánkönyvtárát Magyarországra hagyta. Gyermekkora városában, Révkomáromban gimnáziumot neveztek el róla, az ő nevét viseli az itt működő, a szlovákiai magyarságot szolgáló felsőoktatási intézmény és a magyarországi Komárom kórháza.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár