2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Sokkolta a század eleji antarktiszi expedíció zoológusát a pingvinek „aljas” szexuális viselkedése

2020. április 29. 19:31 Múlt-kor

A kor szemlélete

Mai szemmel azonban nem tekinthető tudományosnak az, ahogyan Levick az állatok viselkedéséhez viszonyult: emberi fogalmakat és emberi normákat vetített ki rájuk, ezzel értékítéletet megfogalmazva egy másik faj élőlényei felett.

Ez persze nem tekinthető Levick saját hibájának – a zoológia egyszerűen nem tartott ott tudományként az 1910-es években, ahol napjainkban.

Russell szerint a tudós azzal a szókinccsel és fogalomtárral dolgozott, amely a rendelkezésére állt. „Az ’elfajult’ volt az egyetlen szó, amellyel le tudta írni, amit lát. Valójában azonban nincsenek elfajult pingvinek” – mondta.

Az például, amit Levick „nekrofíliaként” írt le, valójában nem tekinthető annak. „Ami itt történik, az nem állítható párhuzamba az emberi kontextusban vett nekrofíliával” – magyarázta el Russell. „A hímekben egy bizonyos testhelyzet váltja ki a nemi reakciót – nem tesznek különbséget az élő, közösülésre váró nőstények és az előző évből ott maradt halott pingvinek között, amelyek éppenséggel ugyanolyan testhelyzetben vannak.”

Mindazonáltal Levick megfigyelései – bár értelmezései nem felelnek meg a mai sztenderdeknek – helytállók. 1998-ban egy terepkutatás során a biológusok azt figyelték meg, az egyébként egyetlen párt választó tojók készségesen közösültek más hímekkel kövekért cserébe, amelyekből fészkeiket építik.

Az Adare-fokon található Ridley-part, ahol Levick megfigyeléseit végezte, ma is mintegy 335 000 Adélie-pingvinnek ad otthont – ez a legnagyobb ismert kolóniájuk a világon. Sajnálatos módon e szuperkolónia azonban lehetséges, hogy nem marad már meg sokáig a környezeti változások miatt.

Habár jégmentes partszakaszokon költenek, az Adélie-pingvinek életük nagy részét jégtáblákon töltik, amelyekből egyre kevesebb van az Antarktisz partjai mentén.

Russell és kollégái 2012-ben dolgozták fel először és publikálták modern tudományos kontextusban Levick pingvinekkel kapcsolatos írásainak egészét, a Polar Record című szakfolyóiratban. Magukat az eredeti kéziratokat nemrég, 2020 áprilisában vásárolta meg a Természettudományi Múzeum.

„Az eredeti kéziratok fontosságát nem szabad alábecsülni, mivel kulcsfontosságú kontextusbeli és tudományos adatokkal bővítik meglévő gyűjteményünket” – mondta el a kurátor. A kéziratok megszerzéséről szóló bejelentést egyébként április 25-én, a pingvinek világnapján tette a múzeum.
 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Adélie-pingvinek az expedíció tábora közelében egy Levick által készített fotón (kép forrása: Wikimedia Commons)Levick az expedíció hajója, a Terra Nova fedélzetén 1910-ben (kép forrása: Wikimedia Commons)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár