Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
2024. november 22. 09:06 Múlt-kor
Nagy Sándor halála után a Makedón Birodalom mély káoszba süllyedt, és az utódlás körüli hatalmi harcok kegyetlen politikai játszmákká fajultak. Sándor anyja, Olümpiasz, rendkívüli erővel és elszántsággal lépett fel, hogy unokáját, IV. Alexandroszt, Nagy Sándor fiát a trónra juttassa. Végül azonban a hatalomért folytatott küzdelem a Makedón-dinasztia végéhez vezetett.
Kasszandrosz elrendeli Olümpiasz kivégzését
Korábban
A beteljesülő jóslat
Az egyik ismert anekdota szerint Nagy Sándor utolsó szavai előrevetítették a véres politikai harcokat és kegyetlen hatalmi összetűzéseket, amelyek halála után következtek. Utalva a görög szokásra, miszerint nagy emberek halála után atlétikai versenyeket rendeznek, állítólag így szólt: „Valóban ünnepi játékokat látok előre, miután meghaltam.” Bár szavai valószínűleg a mítosz részét képezik, előre jelezték a politikai, hatalmi játszmákat, amelyek nem dicsőséget, hanem vérontást hoztak.
Olümpiasz bemutatja a fiatal Nagy Sándort Arisztotelésznek
Nagy Sándor a történelem egyik legnagyobb hódítójaként vonult be a történelembe. Apja, II. Philipposz erős katonai és politikai alapokat teremtett, amelyeket Sándor Kr. e. 336-ban vett át. Sándor tanára, Arisztotelész, szellemi műveltséggel vértezte fel. Uralkodása alatt egyedülálló katonai sikereket ért el, és tizenkét év alatt hatalmas birodalmat hozott létre, amely Görögországtól Egyiptomon és Perzsián át Indiáig terjedt. Stratégiai zsenialitása és innovatív hadvezéri taktikái örökre megváltoztatták a történelem menetét, és megteremtették a hellenisztikus világot, amely évszázadokig formálta a kultúrát, művészetet és tudományokat.
Arisztotelész tanítja Nagy Sándort
Amikor Nagy Sándor Kr. e. 323. június 11-én Babilonban, mindössze 33 évesen meghalt, nemcsak a hatalmas birodalom sorsa vált bizonytalanná, hanem a hosszú és kegyetlen hatalmi harc is kezdetét vette az utódlásért. Hirtelen halála zavarba hozta a birodalom vezetőit és hadvezéreit, hiszen Sándor nem jelölt ki utódot, és nem hagyott hátra átfogó tervet a hatalom átadására. Ebben a bizonytalan helyzetben Sándor anyja, Olümpiasz, valamint más befolyásos politikai és katonai szereplők – mint Polüperkhón, Kasszandrosz és Eurüdiké – igyekeztek megszilárdítani saját befolyásukat és megszerezni a hatalmat.
Olümpiasz, a hatalmi tényező
Olümpiasz, Nagy Sándor anyja, eredeti nevén Polüxéna, az ókori Epirusz Molosszoszi dinasztiájának hercegnője volt, és II. Neoptolemosz epiruszi király lánya. Kr. e. 375 körül született, politikailag befolyásos, királyi családban. Az epiruszi Molosszoszi dinasztia mitikus kapcsolatban állt Akhilleusszal, a trójai háború legendás hősével, ami különleges státuszt adott Olümpiasznak. A politikailag meghatározó családból származó Olümpiasz jelentős szerepet játszott fia, Nagy Sándor nevelésében és politikai pályafutásában.
Kr. e. 357-ben Olümpiasz feleségül ment II. Philipposzhoz, Makedónia királyához, és ezzel a Makedónia és Epirusz közötti politikai szövetség megerősítése érdekében házasodtak össze. Házasságukból két gyermek született, Kleopátra lányuk, és Alexandrosz fiuk, aki később Nagy Sándor néven lett ismert. Olümpiasz rendkívül szoros kapcsolatot ápolt fiával, akit nagyratörő célokra nevelt, és azt hirdette, hogy Alexandrosz nemcsak Philipposz, hanem maga Zeusz fia. Ez a mitikus eredet megerősítette Sándor nagyságának hírnevét és világhódító ambícióit.
Olümpiasz és Nagy Sándor (Kép forrása: Wikipedia / CC BY-SA 3.0 at)
Kr. e. 336-ban II. Philipposzt testőre, Pauszaniász meggyilkolta. Bár a pontos körülmények máig nem tisztázottak, sok történész úgy véli, hogy Olümpiasznak köze lehetett a merénylethez, mivel erősen ellenezte Philipposz új házasságát Kleopátrával, egy másik makedón nemesi családból származó nővel, amely veszélyeztethette Alexandrosz öröklési jogait. Philipposz halála után Olümpiasz megerősítette befolyását a makedón udvarban, és jelentős szerepet játszott Nagy Sándor trónra lépésének biztosításában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Egymilliárd forintos beruházás következtében épült meg a Borsodi Vegyi Kombinát tegnap
- Wágner Levente naplója a Don-kanyarból tegnap
- A finnek meglepetésszerű győzelmet arattak a szovjetek felett a kolbászháborúban tegnap
- Végigharcolta a 20. század nagy háborúit Adrian Carton de Wiart tegnap
- Egész életében a lengyel szabadságért küzdött Bem József tegnap
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása tegnap
- Jókai Mór is megihlette Joseph Bramah elképesztő találmánya 2024.12.09.
- Máig nem tudni pontosan, kik voltak a rejtélyes ókori város, Petra építői 2024.12.09.