Nem elég magyarnak lenni: Hollywood megalapítója, Zukor Adolf
2021. október 1. 08:12 Kollarik Tamás, Csányi Dóra
Korábban
Raktárból birodalom
New York-i sikerei után Zukor Los Angeles külvárosában, az akkor még szinte teljesen lakatlan Hollywoodban bérelt ki egy raktárépületet, ahol 1913-ban megkezdődött a filmgyártás. Az indulást követő egy évben már 30 filmet készítettek, a legjelentősebb közülük A zendai fogoly (The Prisoner of Zenda) című alkotás volt. Szintén ebben az évben a New York-i Broadwayen 3500 férőhelyes mozipalotát vásárolt, amely a Standard nevet viselte.
1916-ban a Famous Plays egyesült a Jesse L. Lasky Feature Play Companyvel, a társaság élére pedig Zukor került, akit gyorsan elcsábított a filmforgalmazási jogok megszerzése iránti vágy. Riválisa, William Hodkinson 1914-ben alapította meg a Paramount Pictures Corporation filmforgalmazó céget, amely a legszélesebb körű vetítési jogot biztosította tulajdonosa számára egész Amerikában.
Zukor kezdetben egy fúzió lehetőségével próbálta magához édesgetni Hodkinsont. A legenda szerint 1914-ben, egyik találkozójuk alkalmával született meg a mára már ikonikussá vált logó is, amelyet Hodkinson gyermekkori emlékeiből táplálkozva egy szalvétára skiccelt fel. A logón feltehetőleg a Utah állambeli Ben Lomond hegycsúcsa látható, ezt öleli körül 24 csillag, szimbolizálva azokat a színészeket, akikkel az alapítás idején a producer kapcsolatban állt.
Hodkinson visszautasította az egyesülésre vonatkozó ajánlatot. Zukor azonban mindent elkövetett, hogy megszerezze a filmforgalmazási jogokat, kiütötte a nyeregből Hodkinsont, és 1916-ban átvette a Paramount Pictures elnöki székét, amelyben 1936-ig ott is maradt. Ebben az időszakban születtek az olyan ikonikus rajzfilmkarakterek, mint Popeye vagy Betty Boop.

Bár az első világháború kitörésével visszaesett a filmek iránti kereslet, Zukor multifunkcionális filmes gépezete 1916 és 1932 között folyamatosan felfelé robogott, könnyedén meglépve a némáról a hangosfilmre történő átállást is. Rövid idő alatt közel félezer mozgóképszínházra tette rá kezét.
Zukor a gazdasági világválság utáni felépülés időszakában a Paramount Pictures Inc. irányítását Barney Balaban szakemberre és újítóra bízta, aki 1964-ig volt elnöke a filmgyártó cégnek. 1949-ben az új forgalmazási törvény hatályba lépésével megállt a Zukor által megálmodott hollywoodi gépezet, egy paragrafus ugyanis kimondta: a nagy filmes vállalatok nem rendelkezhetnek mozilánccal. A Paramount kénytelen volt a tevékenységi körét szétválasztani, aminek következtében harmadára esett vissza a filmgyártás volumene.
Hogy a hiányt pótolni tudja, Zukor nyitni kezdett az egyre nagyobb tereket meghódító televízió felé. Egyezséget kötött az ABC csatornával (American Broadcasting Company), amelynek tiszteletbeli elnöke és ezáltal supervisora is lett. 1966-ban a Paramount beolvadt a Gulf and Western Industries konszernbe, ahol Zukor megtarthatta tiszteletbeli elnöki pozícióját.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


4. A világgazdaság a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- Tizenhatszor annyi követ használtak fel az Asszuáni-gáthoz, mint a Kheopsz-piramishoz
- Saját hatalmát és a Szovjetuniót is elsöpörték Gorbacsov reformjai
- Szaddám Huszein 1991-ben úgy gondolta, megnyerte a történelem első élőben közvetített háborúját
- Gyűlölte a Sebhelyesarcú gúnynevet Al Capone
- A niagarai vízerőműhöz is szállított alkatrészeket a Škoda Művek
- A hadiipari korlátozásokból született az ikonikus olasz robogó, a Vespa
- Heves vitát váltott ki Potsdamban a háborús jóvátételek kérdése
- Keserédes „áldásként” formálta át Izlandot a második világháborús megszállás
- Kereskedelmi viszonyait fenntartva maradt semleges Svájc a második világháborúban
- Afrika minden veszedelmét leküzdötte a „Sziklatörő”, Henry Morton Stanley 19:50
- „Szavazz a Hazafias Népfrontra!” – amerikai megfigyelők az 1949-es választásokon 19:20
- A Húsvét-sziget egykori idilli állapotának mementói a rejtélyes óriás szobrai 16:24
- Ellenszélben egyezett ki a nemzet javára Deák Ferenc 14:50
- Bár ideiglenesen meghátrált, Canossa nem jelentette IV. Henrik vereségét az invesztitúraharcban 10:10
- Don-kanyar 80: fejezetek egy szemtanú naplójából XVII. 09:25
- Százezrek vesztek oda felfoghatatlan kínok között Leningrád 900 napos ostromában tegnap
- Göröngyös úton a csillagokig – Az Apollo–1 tragikus tűzvésze tegnap