„Mintha a hátunk érne össze, és úgy harcolunk” – Ruttkai Éva és Latinovits Zoltán szerelme
2021. május 1. 13:12 Szelják Szilvia
Korábban
Múzsák és riválisok
1986. szeptember 27-ének reggelén a Kútvölgyi kórházban fekvő Gábor Miklós éppen Bing Crosby énekét hallgatta a rádióban, amikor megkezdődött a vizit. A doktornő az egy emelettel feljebb ápolt Ruttkai Éva halálhírével érkezett. A szintén súlyosan beteg színész tudatába a részvétnyilvánítással együtt égett be a dallam: az aznapi naplóbejegyzés szerint még órákkal később is tétován dudorászta Crosby számát.
A kilátástalan kórházi napokban sem felfüggesztett memoárírásban – Rembrandt két felesége nyomán – Ruttkait gyakran Saskia, Vass Évát pedig Hendrikje néven emlegette. A fájdalmas kezeléseket plasztikus őszinteséggel megörökítő szövegeket döntően a Vass Éva iránti rajongás uralja, de át meg átszövik a Ruttkairól szóló emlékfoszlányok. „Saskia életem gyönyörű szakasza volt. (…) De végül is szerelmünk nem bírta elviselni az éveket” – írja arra az időre emlékezve, amikor 1964-ben, legendásan békés válással tettek pontot házasságuk végére.
Ruttkai Latinovits szívinfarktusakor szánta el magát arra, hogy megmondja kislányának: szerelmes lett Zoltánba és elköltözik. Gábor Miklóssal együtt igyekezett megadni neki a változatlanság érzetét: „A mi családunkat továbbra is a szüleim és a két nagymamám jelentette. A karácsony első napját például ezután is ebben a szűk körben töltöttük. Másnap apu Vass Évához, anyu Latinovitshoz ment.” Gábor Júlia úgy emlékszik, hogy a két férfi soha egyetlen rossz szóval sem illette egymást. Sőt, közös munkájuk is akadt. Habár a Falak c. filmben általuk alakított riválisok önmaguk kísérteties alteregóiként tűntek fel a vásznon.
Gábor Miklós simulékonyabb, rendszerkonform figurájával szemben Latinovits ugyanazt a lázadó, megalkuvásra képtelen értelmiségi típust játszotta, ami korábban, az Oldás és kötés c. filmben erkölcsi etalonná tette a fiatalok szemében. Cserhalmi György szerint, bár számos ponton párhuzamba állítható a két szenvedélyes életpálya, csupán az utókor ítélete teszi vetélytársakká a két színészt.
Gábor Miklós gyónásszerű kórházi sorai mégsem erről árulkodnak: „miben is különbözöm én Latinovitstól. (Leonardo – Michelangelo. Pitiánerben.) Hogy miért is nem lettem én próféta a saját hazámban – ő meg igen!? Hol csal Saskia, és hol beszél valamiről, amiről én nem tudtam? Lépésről lépésre a jelentéktelenségek jelentéktelensége, a színház felé.”
Héjanász a színpadon
„Téptük egymást, de mi értettük egymás a legjobban. Amit én csináltam, senki nem tudta úgy szeretni, mint ő” – emlékezett egyszer Ruttkai Éva a színpad iránti közös szerelmükre. Talán eszébe jutottak a Rómeó és Júlia próbáinak inspirációval vegyes keservei is, amikor Zoltán a szemére vetette: „Úgy próbálsz, mint egy Kossuth-díjas!” Latinovits, aki az elismerést csak posztumusz kapta meg, örök érzékenységgel viseltetett a díjazottak készületlensége iránt. Ám nemcsak goromba igazmondása okolható fegyelmi tárgyalásainak sorozatáért.
„Zoli megőrült a színpadon. A Tiszták próbáján fordult elő, hogy amikor már nagyon unta, hogy egy lépcsőn kell lejönnie, a zsinórpadlásról lendült be egy kötélen a színpadra, mint egy kugli, ami szétveri a bábukat maga körül. Váratlan húzás volt. Életveszélyes” – emlékszik Cserhalmi György a néha 400-as fordulatszámon pörgő, máskor 40-nel poroszkáló Latinovitsra, aki bipoláris személyiségének mindkét állapotában magával ragadta a körülötte lévőket. A rettegés és imádat között őrlődő Éva az ádáz színpadi csaták után otthon már nem engedett a Színészkirály szeszélyeinek. „Átment az Endrődi Sándor utca másik végére, ott lakott mamája. Eltöltött két órát, hazament, és akkor Zoli már térden állva várta.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
maják
- Már az aztékok is kötöttek fogadásokat különféle játékok végkimenetelére
- Bizarr labdajáték jelentette a legnagyobb szórakozást Tikal népének
- Háromezer éves maja települést fedeztek fel Guatemalában
- A magyar sajtó és a bolgár hadba lépés
- Minden évben várják, de eddig nem jött el a világvége
- A hódítók nem tudták teljesen eltüntetni az amerikai őslakosok hagyományos népi játékait
- A titokzatos dzsungelbéli főváros a Csillagok Háborúja díszletéül is szolgált
- A leghíresebb maja romváros eddig lezárt részei is látogathatók lesznek
- A maja villámisten ritka szobra került elő Mexikóban
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap