Mélyen a birodalom szívében: Hunyadi János téli hadjárata
2022. január 9. 09:50 Pálosfalvi Tamás
Korábban
Az oszmánok belovagoltak a csapdába
December 12-én Hunyadi sikertelen kísérletet tett az áttörésre, e hadművelet során majdnem ő maga is oszmán fogságba esett. A király belátva, hogy a további előrenyomulás a beálló balkáni télben reménytelen vállalkozás lenne, Hunyadi csapatainak fedezete alatt a szekerekkel megkezdte a visszavonulást. Ellentétben a novemberi eseményekkel, most az oszmánok játszották az üldöző szerepét, személyesen Murád vezetése alatt.
December 24-én, valahol Szófiától délre, Hunyadi megpróbált csapdát állítani az üldöző oszmánoknak: rövid támadás után az előre elkészített szekérvár fedezékébe visszavonulva próbálta a keresztény lőfegyverek hatótávolságán belülre csalni az oszmán lovasságot. Murád azonban, bölcsen hallgatva a keresztény hadviselésben járatos tanácsadói szavára, nem ment lépre, így Hunyadi sem tehetett mást, mint folytatta a visszavonulást.
Murád ezután visszafordult, a keresztény sereg követését vezéreire bízva. A Dragomán-szoroson keresztül vonuló keresztény sereg valamikor 1443 utolsó napjaiban érte el Pirotot. Onnan Niš felé menet, Kunovica közelében, egy erdős-dombos vidéken Hunyadi ismét megpróbálta csatára kényszeríteni a nyomában haladó oszmánokat.
Az út egy völgyön haladt keresztül, amelynek mindkét oldalát megszállta katonáival. Hogy ezúttal miért, nem világos, de az oszmán sereg egy része belovagolt a csapdába, gyors megfutamodásuk után pedig az üldöző Hunyadi nemcsak az oszmánok táborát foglalta el, hanem foglyul ejtett több oszmán vezért is, köztük Mahmud Cselebit, a szultán sógorát. Az ütközet után a keresztény sereg visszavonulása zavartalan volt, és Ulászló 1444. január 22-én bevonult Nándorfehérvárra. A hadjárat véget ért.
Túl nagy falat
A hosszú hadjárat sikere abban rejlett, hogy az oszmánok balkáni berendezkedése óta először hatolt be egy keresztény sereg mélyen a birodalom szívébe, és onnan kisebb győzelmeket aratva tért vissza. Ez kétségtelen tény, ugyanakkor a hadjárat az offenzív hadviselés gyengéire is rámutatott.
Jóllehet a sereg nem szenvedett jelentős veszteségeket, a lovak többsége elpusztult a hazafelé vezető úton, és a katonák is a végkimerülés határára értek. Hosszúra nyúlt a sereg felállítása – amint a szerbiai és bulgáriai hadmozdulatok is –, ami időt engedett az oszmánoknak a védelem megszervezésére, és lehetetlenné tette a gyors átkelést a hegyeken. A tengerszorosok lezárása nélkül pedig esély sem mutatkozott az oszmánok katonai legyőzésére.
Mindeme tanulságokat Hunyadi kétségtelenül igyekezett hasznosítani a következő évi hadjárat szervezésénél és vezetésénél. Hogy az végül mégis tragédiával végződött Várna mellett, sok tényezővel magyarázható, de a legfőbb ok az volt, amit a hosszú hadjárat sikerei elfedtek a keresztények szemei elől: saját területén az Oszmán Birodalom már ekkor is túl erős ellenfélnek bizonyult Hunyadi Magyarországa és balkáni szövetségesei számára.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


hidegháború
- Térdre kényszerítették a Szovjetuniót Reagan csillagháborús tervei
- Háborús uszításnak minősítették Churchill híres beszédét a vasfüggönyről
- Csak későn észlelte a bukásához vezető elégedetlenséget Irán utolsó uralkodója
- Göröngyös úton a csillagokig – Az Apollo–1 tragikus tűzvésze
- A magyar nép, nem pedig a rendszer kapta vissza a Szent Koronát az Egyesült Államoktól
- A hidegháború végének kezdete, a máltai találkozó
- Amikor a világ a nukleáris armageddon szakadékának szélén táncolt
- Az Atlanti-óceán kis szigetén fordult meg a világ sorsa
- A CIA előzetes figyelmeztetése dacára nyerte meg a Szovjetunió az űrverseny első futamát
- Kétszázból mindössze hárman menekültek meg a „nagy szökésben” tegnap
- Jelképes büntetésekkel úszták meg a felelősök az Exxon Valdez pusztító katasztrófáját tegnap
- A genetikai hajlam is szerepet játszhatott Beethoven korai halálában tegnap
- A világ legrégebbi ismert Bibliáját állítják ki Tel-Avivban tegnap
- Petőfi kéziratai, levelei és költőtársairól készült rajzai is elérhetők az OSZK online felületén tegnap
- Térdre kényszerítették a Szovjetuniót Reagan csillagháborús tervei tegnap
- Segédmunkásként volt kénytelen boldogulni a szakrális hagyomány tudósa, Hamvas Béla tegnap
- Vespasianus római császárt alakítja Anthony Hopkins az új Gladiátor-sorozatban 2023.03.22.