Még csak esélye sem volt Hongkong védőinek a japán invázióval szemben
2024. július 17. 14:20 Múlt-kor
Korábban
Hősies, de hiábavaló küzdelem
A japánok Hongkong szigete felé történő előrenyomulásának feltartóztatását célzó brit terv központi eleme a Ginivó-vonal nevű védelmi rendszer volt, amely megerősített állások sorából állt, személyzetét azonban csak három hiányos létszámú gyalogos zászlóalj alkotta. Legfőbb erőssége a Sing Mun (Shing Mun) nevű erődítmény volt. Maltby abban reménykedett, itt legalább két hétre meg tudják állítani a japánokat, ehhez azonban korántsem volt elég embere. A japánok december 10-én elfoglalták a Sing Munt, így a britek kénytelenek voltak feladni a Ginivó-vonal teljes hosszát.
Másnap a japánok megkezdték a bevonulást Kaulungba (Kowloon), tüzérségi és légitámadásokkal kísérve a szárazföldön állomásozó brit dandár visszavonulását. Bár a 7. rádzsput ezred hatékony utóvédharcot folytatva biztosította a brit és indiai csapatok nagy részének átkelését Hongkong szigetére, a japánok rendkívül gyorsan elfoglalták Kaulungot, és vele együtt a Royal Navy bázisát is.
A britek egyik utolsó cselekedete a bázis feladása előtt a 3650 tonnás parancsnoki hajó, a Tamar elsüllyesztése volt december 12-én. Hongkong legrégebbi hadihajóját 1863-ban építették, azonban az eredetileg csapatszállító hajó 1897 óta kikötve állt a hadikikötőben, és a kínai brit flotta parancsnokságaként szolgált.
Egy járőröző brit tengeralattjáró elhagyja a hongkongi támaszpontot
Ugyancsak december 12-én az HMS Moth (Molylepke) nevű, éppen szárazdokkban lévő ágyúnaszád is elveszett, amikor a szárazdokkot szándékosan elárasztották. Az Insect (Rovar) osztályú ágyúnaszádokat – összesen 12 darabot – még az első világháború idején építették, kimondottan az Osztrák–Magyar Monarchia dunai flottillája elleni küzdelemre, erre azonban nem került sor: előbb Mezopotámiában, majd az orosz polgárháborúban a fehéreket támogató intervenciós erők részeként vetették be őket. Az építésük idején az ellenség félrevezetésére „kínai naszádoknak” nevezett hajók közül 11 végül valóban Kínában kötött ki. A Moth Hongkongba való áthelyezése előtt a Jangce folyón járőrözött, a maga 645 tonnás tömegével kétszer akkora volt, mint a britek egyéb osztályú naszádjai.
Egy másik Insect osztályú ágyúnaszád, a Cicala (Kabóca) viszont a kezdetektől a harcok sűrűjében volt, és számos zuhanóbombázó általi támadást túlélt. A hajó két hathüvelykes (152 mm) és két háromhüvelykes (76 mm) hajóágyúval, valamint hat 7,7 mm űrméretű Lewis-géppuskával volt felfegyverezve. A Cicala folyamatos mozgással és az ellenséges repülőgépek állandó tűz alatt tartásával sikeresen megúszta a komolyabb sérüléseket a csata egészen késői szakaszáig.
December 13-án az egyik ágyúnaszád a csata egyik kevés brit sikerét is elkönyvelte: a 262 tonnás, 1927-ben épült HMS Tern a két háromhüvelykes lövegével lelőtt egy japán repülőgépet. A japánok ezután a sziget északi oldalán, a Viktória-öbölben való partraszállás előkészítésébe kezdtek: kíméletlenül ágyúzni és bombázni kezdték az itteni védműveket.
Japán csapatok harc közben Hongkongban, 1941. december
Az HMS Thracian eközben a japán repülők elől menekülve zátonyra futott a Hongkongtól délnyugatra fekvő Lamma-szigetnél, amitől károsodott a hajótest. A romboló kapitánya, Arthur L. Pears korvettkapitány drasztikus döntésre szánta el magát: a balesetet követő éjszaka a szemközti Repulse-öbölben szándékosan a partnak kormányoztatta a Thraciant, hogy elsüllyessze azt.
A Thracian azonban végül nem süllyedt el, és a japánok kaparintották meg. Nagyfokú javításokat követően 1942-től a felkelő napos lobogó alatt szelte a habokat „101-es járőrhajó” néven, majd 1944-től oktatóhajóként használták. A háború végén Japánban, Jokoszuka kikötőjében találták meg a szövetségesek, miután a japánok ugyancsak sikertelenül megpróbálták elsüllyeszteni. A minden elsüllyesztési kísérletet túlélő hajót végül 1946-ban Hongkongban szerelték szét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. A modern demokráciák 17–18. századi gyökerei
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- A lámpásokból kifogyó olaj mentette meg Whitehaven kikötőjét a „rebellis” amerikaiaktól
- Hogyan kerültek franciák vagy éppen magyarok az amerikai függetlenségi háború csatatereire?
- Bibliáját és sakk-készletét vitte magával a vesztőhelyre I. Károly angol király
- Nem tartotta tiszteletben az angol alkotmányosság alapját Földnélküli János
- 10 tény az amerikai függetlenségi háborúról
- 10 arcpirító adónem a brit történelemből – a gyufaadótól a tudásadóig
- Mániákusan igyekezett kijavítani műveltségbeli hiányosságait az első amerikai elnök
- Az egyetlen nő, aki aláírta az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatát
- Ilyenek voltak Amerika pajzán alapító atyái
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 2024.11.22.
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 2024.11.22.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 2024.11.22.