2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Majomszobor - Meghökkentő leletek kerültek elő a középkori templomból

2025. február 25. 09:48 Múlt-kor

Amikor a németországi Gardelegenben található Szent Mária-templom padlófűtésének kiépítésére indult a projekt, senki sem számított arra, hogy a templom mélye hét évszázad titkait rejti. A szász-anhalti régészek és önkéntesek több mint 1000 tárgyat hoztak a felszínre – köztük érméket, kerámiákat és üvegdarabokat. Ám a legmeglepőbb lelet a mindössze nyolc centiméter magas, ólombronzból készült majomszobor volt, amely a főhajó padlója alól került elő.

Ólombronz majom
Ólombronz majom (Forrás: lda-lsa.de)

Középkori templom alatt feltárt, szokatlan leletek kerültek a figyelem középpontjába, miután nemrég nyilvánosságra hozták a gardelegeni Marienkirche feltárásának eredményeit. A Szász-Anhalt tartományi örökségvédelmi és régészeti hivatal (LDA) január 31-én kiadott sajtóközleménye szerint a 1200 körül épült Szent Mária-templomban 2022 júniusa és 2023 szeptembere között végeztek ásatásokat, hogy a szakrális épületbe padlófűtést telepítsenek. Bár a projekt tavaly lezárult, a feltárás során felfedezett kincsekről csak idén számoltak be.

A feltárás

A munkálatok során a templom 145 négyzetméteres fapadlóját eltávolították, és a talajt 40 centiméter mélységig tárták fel. „A feltárt területeket az önkéntesek alaposan átvizsgálták, mivel a tapasztalatok szerint ezen a helyen elveszett érmékre lehetett számítani” – közölték. Az elvárások beigazolódtak, a hónapokig tartó munka során mintegy 1000 lelet került elő, amelyek hét évszázadot ölelnek fel. Ezek között 679 érme és érmetöredék, ruhatűk, állatcsontok, kerámiák, fémszerelvények és könyvcsatok is voltak. A régészek gyöngyökre, üvegdarabokra, vasszögekre, sőt személyes csipeszekre és növényi maradványokra is bukkantak.

Különösen meglepő volt három kocka előkerülése – a tisztviselők szerint ez „meglehetősen szokatlan a templomi környezetben.” Az ásatás legkülönösebb felfedezése azonban kétségkívül a körülbelül nyolc centiméter magas, ólombronzból készült majomszobor volt, amelyet a templom főhajójában találtak. Az önkéntesek tanácstalanok voltak a lelet értelmezését illetően, tekintettel arra, hogy a középkorban a majmokat gyakran bűnös teremtményeknek tartották.

Bronz majom a templomban

„A Szász-Anhalt műhelyében azonnal restaurált lelet heves vitát váltott ki jelentéséről – vajon ivókürtöt tartó majmot vagy hangszeres figurát ábrázol?” – áll a közleményben. Bár a majomábrázolások nem számítanak ritkaságnak a középkori templomokban, a majmot gyakran ábrázolták társasjátékozás, zenélés, emberutánzás vagy indákba gabalyodva. Ezek az ábrázolások az akkori hiedelmek szerint a démoni, bűnös és buja emberi viselkedés karikatúrái voltak.

A templomi ásatás nemcsak a múlt titkait tárta fel, hanem a régészeti örökség megőrzésében betöltött közösségi szerepre is rávilágított. „Szász-Anhalt tartomány sűrű önkéntes hálózattal rendelkezik, akik a tartományi örökségvédelmi és régészeti hivatallal összehangoltan, jól meghatározott feladatokat vállalnak a régészeti örökségkezelésben” – zárta közleményét az LDA, hangsúlyozva az önkéntesek pótolhatatlan hozzájárulását.

A foxnews.com cikke alapján

 

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!