Magas vérdíj és bizalmasa árulása vetett véget Jesse James lőporfüstös karrierjének
2022. április 3. 12:50 Múlt-kor
Amint észrevette a férfi visszatükröződő alakját a képkeret üvegéről, rögtön meghallotta a pisztoly kakasának kattanását. Látta, hogy az üvegről visszaverődő alak fegyvert fog rá. Hirtelen hangos dörrenés hangja töltötte be a szobát. A golyó olyan erővel hatolt be a koponyájába, hogy az nagy erővel a képnek vágódott. A test élettelenül a földre rogyott, a hírhedt bankrablót, Jesse Jamest 1882. április 3-án, elérte végzete.
Jesse James, a tizenhét éves gerilla
Korábban
Jesse James még tinédzserként, az amerikai polgárháború idején esett át a tűzkeresztségen, amikor bátyja, Frank társaságában csatlakozott egy déli gerillacsapathoz.
A kompánia Missouri államban tevékenykedett, és előszeretettel hajtott végre támadásokat északi katonák és katonai egységek, illetve unionista szimpatizánsok ellen. Jesse-t kétszer is mellkason lőtték, de mindegyik alkalommal túlélte a sebesülését.
A könyörtelen mészárlásoktól lélekben megkeményedett testvérpár tovább folytatta véres tevékenységeit a polgárháború után is. Ekkor leginkább republikánus tulajdonban lévő, unionista pénzintézeteket támadtak meg.
A körözött bűnöző
Wikipédia/Közkincs
Számos bankrablással a háta mögött Jesse és bandája 1873-ban profilt váltott, és vonatrablásokból szerezte meg napi betevőjét. Az első ilyen akciójuk igen emlékezetesre sikerült, hiszen a bandatagok, felidézvén konföderációs múltjukat, a Ku-Klux-Klánhoz fűződő fehér csukjában léptek akcióba. A banda jellemzően a poggyászkocsikban található széfeket célozta meg, az utasokat ritkábban rabolta ki.
A Jesse-Younger banda bukása 1876-ban következett be, miután a minnesotai Northfield városában egy bankrablás során Jesse és bátyja, Frank kivételével az összes bandatag golyóval a testében vagy bilincsben távozott a pénzintézetből.
A túlélőknek bujkálniuk kellett, de Jesse ezen időszak alatt sem tudta magára erőltetni a békés farmer szerepét, és rövid idő múlva, 1879-ben egy új bandát állított fel. A vállalkozás azonban 1881-re teljesen kifulladt, elsősorban az akciókban életüket vesztő bandatagok létszámának drasztikus csökkenése miatt.
A halott bandavezér
Wikipédia/Közkincs
Jesse lőporfüstös karrierje a Missouri állambeli St. Joseph-ben ért véget. Egy szokványos reggeli, Jesse otthonában tartott munkaértekezlet alatt, amelynek témája természetesen egy elkövetkezendő bankrablás volt, a bandavezér hirtelen felállt, hogy megigazítsa a falon ferdén függő képet.
Miközben Jesse ezzel bajlódott, Robert Ford, Jesse egyik utolsó bizalmasa, akcióba lendült és hátulról fejbe lőtte a dekorációt igazgató bűnözőt.
Ford, akit később csak „piszkos kis gyávának” neveztek, nevezetes lépése előtt már korábban megegyezett a minnesotai kormányzóval, és a 10 ezer dolláros vérdíj reményében egyszerűen agyonlőtte bandavezérét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Amerikai elnökök nyilvános magánélete 10:35
- Az országalmától Newton múzsájáig: a történelem leghíresebb almái 09:50
- Munkahelyeken is buzdítottak a rendszeres testedzésre tegnap
- A 20. század viharai sem tudták elpusztítani a Magyar Cserkészszövetséget tegnap
- Ha már nem lehetett király, tengerészeivel felfedeztette a fél világot tegnap
- A halál balvanói alagútja 2024.12.27.
- Kezdetben egyáltalán nem nyerte el a párizsi lakosok tetszését az Eiffel torony 2024.12.27.
- Sok magyar menekült az Egyesült Államokban töltötte 1956 karácsonyát 2024.12.27.