Lehetséges, hogy Marco Polo nem is járt Kínában?
2025. január 22. 20:24 Múlt-kor
Marco Polo tényleg 17 évet töltött Kínában? A modern kutatók többsége ezt erősen vitatja. Beszámolói számos csodás elemet tartalmaznak, de más ismert információk teljesen hiányoznak. Ez komoly kérdéseket vet fel Marco Polo írásainak hitelességéről.
A Polo család keleti utazásának ábrázolása
Korábban
Marco Polóra úgy emlékezünk, mint minden idők egyik leghíresebb utazójára. Azonban nemcsak felfedezőként, hanem kereskedőként is és katonaként is jeleskedett. Szinte tudományos pontossággal figyelte meg az új kultúrákat és ismereteit életrajzában összegezte. Napjainkig égető kérdés, hogy írásai mennyi igazságot tartalmaznak valójában.
Marco Polo születéséről nem tudni biztosat, családjáról azonban annál többet. Jelentős velencei kereskedő dinasztia sarja volt. Édesapja Niccolò és nagybátyja Maffeo már születése előtt Konstantinápoly felé vették az irányt. Időközben azonban édesanyja elhalálozott és így a távoli rokonai nevelték fel.
Apjával egészen 15 éves koráig, azaz 1269-ig nem is találkozott. Az egymásra hangolódással viszont nem volt probléma, hiszen az utazás iránti szenvedély minkettőjükben megvolt.
Vendégségben a mongolok földjén
A Polo család a Konstantinápoly körüli harcok miatt a Krím-félsziget felé fordult, ahol mongolokkal találkoztak. Meglepetésükre nem fogadták őket ellenségesen, sőt a vezetőjük Kubiláj nagykán még fontos feladattal is megbízta őket. Kérésére leveleket kellett vinniük szerte Európába. A mongol kán 100 intelligens és a hét szabad művészetben jártas férfit keresett, akik, fizetség fejében a mongolok szolgálatába állna.
Marco Polo portréja
Nem ők voltak az első európaiak, akik a Mongol Birodalom területére léptek, de mivel a kán szokatlanul barátságosan fogadta őket, így nagy hírnévre tettek szert. A küldetés sikeres teljesítése után még távolabbi úti cél lebegett a szemük előtt, az egzotikus Kína bebarangolása.
Irány Kína!
Mivel tervezett utazásuk idejére esett a pápaválasztás, így csak sok késedelem árán tudtak felkerekedni. Amikor minden előkészületet elvégeztek először a Szent Város, azaz Jeruzsálem felé vették az útjukat, majd olyan távol-keleti települések következtek, mint Bagdad és a déli selyemúton fekvő, mesés gazdagságáról híres Kasgar. Végül három évnyi utazás után érkeztek meg Sanduba, a mongol birodalom központjába.
Sanduban átadták az európai uralkodók és a Pápa által küldött válaszleveleket. Kubiláj annyira elégedett volt a Polo család szolgálataival, hogy állást kínált nekik az udvarában. Saját kínai alattvalóiban nem bízott, ezért intézőnek nevezte ki a három férfit.
Marco beszámolója szerint kapva kaptak az alkalmon és a következő 17 évben számos megbízást hajtottak végre az uralkodó szolgálatában, melynek pontos részleteiről nem szólt bővebben.
A kán különösen a legifjabb Polót fogadta bizalmába. Marco önéletrajzi írása szerint az évek folytán hamar a kán egyik legelismertebb követévé vált, keresztül kasul bejárta Kína legtávolabbi zugait, sőt egészen Burmáig eljutott.
A mongol kán üzenetének átadása
Annyira jól végezték el a számukra kiosztott feladatokat, hogy Kubiláj megtiltotta nekik a távozást. Amikor egy mongol hercegnőt házasság révén az uralkodó Perzsiába küldött a kereskedők meglátták a kínálkozó lehetőséget és jelentkeztek a kíséretébe. Ekkor valószínűleg a kán is belátta, hogy tovább nem marasztalhatja őket és engedett kérésüknek.
Mindenhol jó…
Perzsia felé viszont hosszú út vezetett, nemcsak szárazföldön, hanem tengeren is. Visszaemlékezéseik szerint Szumátra szigetén a viharos időjárás miatt hónapokig vesztegeltek. A kezdeti 600 fős kíséretből 18 emberen kívül mindannyian az életüket vesztették, természetesen a Polo család a szerencsések között volt. A hercegnő sikeres célba érése után rögtön Velencébe indultak.
A városba érkezésük azonban nem telt problémamentesen, hiszen az itt maradt rokonaik halottnak hitték őket, ugyanis 24 év alatt egy árva szót sem hallottak felőlük. Csak hosszas győzködés árán tudták bebizonyítani személyazonosságukat.
Marco élete ezután sem lett nyugodtabb, hiszen a velencei-genovai háborúban az egyik hajó parancsnokaként szolgált. Balszerencséjére azonban fogságba esett. Így viszont volt ideje megírni visszaemlékezéseit könyvében, melyet szerényen csak a Világ Csodáinak nevezett el. Hitelességét már a korszakban sokan vitatták, egyesek odáig is elmentek, hogy a kötetet ,,az egymillió hazugság könyvének” nevezték.
Valószínűsíthető, hogy a könyv sok ferdítést és féligazságot tartalmazott, azonban történetei olyan későbbi felfedezőt is inspiráltak, mint Kolumbusz Kristóf.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Hitler
- Rooseveltnek és Hitlernek is dolgozott a német üzletember
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Hitler a lövészárokban tett szert katasztrófákhoz vezető küldetéstudatára
- Villámháborúval vette kezdetét a második világégés
- Kosárlabdázással és kertészkedéssel is szívesen töltötték idejüket a legvéresebb kezű diktátorok
- Korántsem biztos, hogy véget ért volna a háború a Valkűr sikerével
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Hitler legrégebbi harcostársa volt a hosszú kések éjszakájának fő célpontja
- Kegyvesztése után az amerikaiaknál lelt menedékre Hitler közeli barátja
- Lehetséges, hogy Marco Polo nem is járt Kínában? tegnap
- Alapjaiban változtatta meg Nagy-Britanniát Viktória királynő uralkodása tegnap
- Magyar propagandisták Bolíviában tegnap
- Online hozzáférhetők Petőfi Sándor fiának versei és levelei tegnap
- Különös játékokkal múlatták az időt az azték őslakosok tegnap
- Hogyan fonódtak össze a művészet és a mindennapok a Napóleon utáni Európában? Biedermeier! tegnap
- Nem aratott osztatlan sikert az első magyar keresztrejtvény tegnap
- Számos véletlen következtében indult el Cseh Tamás karrierje tegnap