Királynőként élt a spanyol diktátor mellett felesége, a „Nyakékek Úrnője”
2022. november 4. 14:54 Múlt-kor
Korábban
Út a hatalomba
Franco visszatért Afrikába, ahol folytatta a katonáskodást, 1926-ban tábornokká nevezték ki harminchárom évesen, ezzel pedig egész Európa legfiatalabb tábornokává vált. 1928-ban Franco az újonnan alapított Zaragozai Katonai Akadémia igazgatója lett, ezt a posztját 1931-ig megtartotta. Emellett azonban ezekben az években szolgált még Melillában, Madridban és a Baleár-szigeteken is, Carmen pedig mindegyik új otthonukba követte férjét. Az asszony, későbbi elmondása szerint, igyekezett mindegyik otthonukat megszokni, és azok kidíszítésével foglalta el magát. Egyetlen gyermekük, Carmen, Oviedóban látta meg a napvilágot, 1926-ban.
A pletykák szerint azonban a fiatal Franco 1916-ban Marokkóban egy gépfegyvertől olyan súlyos hasi sérüléseket szenvedett, hogy az egyik heréjét el kellett távolítani, sőt, egyesek még azt is tudni vélik, hogy képtelen volt házastársi kötelessége teljesítésére, és a lánya, Carmen, valójában adoptált gyermek, mivel az édesanyját senki nem látta terhesen. Akár így volt, akár nem, a házasságukon ez nem látszódott.
Franco tábornok feleségével és lányával Salamancában a polgárháború idején, 1936.
Spanyolország azonban ebben az időszakban egy rendkívül megosztott ország volt. 1923-ban Miguel Primo de Rivera katonai diktatúrát vezetett be, a király jóváhagyásával, de a gazdasági világválság 1930-ban elsöpörte a rendszerét. 1931-ben XIII. Alfonz spanyol király is lemondott, és létrejött a második Spanyol Köztársaság, de az egymást váltó jobb- és baloldali kormányok alatt a feszültségek egyre csak mélyültek.
Franco akadémiáját a baloldali kormány bezárta, és a Baleár-szigetekre helyezték át, mert a hűségében nem voltak biztosak. A jobboldali győzelmet követően szerepe volt az asztúriai bányászlázadások leverésében, ezért kinevezték vezérkari főnöknek. Az újabb baloldali fordulat után azonban ismét messzire, a Kanári-szigetekre helyezték át.
Franco csatlakozott a kormány elleni szervezkedéshez, amely 1936. július 17-én puccsot kísérelt meg, ez azonban hároméves polgárháborúba torkollott. A polgárháború kitörésekor Marokkóba utazott, hogy átvegye a parancsnokságot. Miután ott sikerrel járt, átkelt Spanyolországba, hogy ott harcoljon. Még 1936-ban ő lett a nacionalista oldal vezére, és miután három évvel később győztesen zárta le a polgárháborút, ő lett Spanyolország államfője is.
Franco Burgosban, ahol családja a polgárháború nagy részét töltötte
Mikor Franco elhagyta a Kanári-szigeteket, Carmen Polo és a lánya egy német gőzhajón a franciaországi Le Havre kikötőjébe menekültek, mert a férje attól félt, hogy elrabolják őket. Egy ideig Bayonne-ban éltek, majd Franco visszahívta őket Burgosba, a nacionalisták székhelyére, a háborús évek alatt ott laktak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2010
- Az aradi vértanúk özvegyei
- Jan van Eyck és a Rózsa-regény
- A végzetes vonzerejű asszony
- Rosszéletű nők kalandjai a szabadságharc idején
- Hová lettek a bűnösök?
- Erős, mint a Bors, avagy az első magyar munkásmozgalmi kalandfilm
- A mélység titka: magyar roncskutatók víz alatti kalandjai Fokvárostól a Balatonig
- Az eredeti Széchenyi az igazi
- Charles Lindbergh pálfordulása a technikai vívmányoktól a környezetvédelemig
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap