Kalapács alá kerül az utolsó egyiptomi király arany karórája
2018. március 20. 09:59 MTI
Akár a 800 ezer dolláros (202 millió forint) leütési árat is elérheti a Christie’s aukciósház péntekre meghirdetett dubaji aukcióján egy ritkaságnak számító arany karóra, amely egykor az utolsó egyiptomi király, Faruk (1920-1965) tulajdona volt.
Korábban
A svájci Patek Philippe óragyártó műhely által 1944-ben készített öröknaptáras arany karórából mindössze 281 darab készült. Faruk személyre szabott, hátoldalán királyi jelképpel is díszített Patek Philippe 1518-as modellje árát 400 ezer és 800 ezer dollár közé becsülik a szakértők. Faruk király, akit 1952-ben vértelen puccsal lemondásra kényszerítettek, majd nem sokkal később csecsemő fiát is megfosztották a tróntól, gyűjtötte a ritka órákat. Kollekciójában Patek Philippe- és Vacheron Constantin-órák sorakoztak, de lelkesen gyűjtötte az autókat és a ritka pénzérméket is.
Rémy Julia, a Christie’s dubaji fiókjának vezető beosztású munkatársa szerint a modellhez annak idején kizárólag az előkelőségek és a Patek Philippe legfontosabb ügyfelei juthattak hozzá. „Ennek oka egyrészt az ára, másrészt a rendkívül kis darabszáma volt. Gondoljunk csak arra, hogy akkoriban már az is luxusnak számított, ha az embernek karórája volt. Ez pedig egy aranyóra, ráadásul a legjobb óragyártótól, öröknaptárral” – húzta alá Rémy a pénteki aukció tételeinek bemutatására szervezett sajtóeseményen. Az 1518-as széria volt az első a világon, amelybe öröknaptárt és stoppermechanizmust is beépítettek. Faruk egykori órája utoljára négy évvel ezelőtt bukkant fel aukción, akkor 425 ezer svájci frankért (113 millió forint) cserélt gazdát a Christie’s genfi licitjén.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Több százezer ember buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap