Hét híres szerető, aki megrázta a világot
2018. október 4. 18:53 Múlt-kor
Minden sikeres férfi mögött áll egy nő – és néha egy szerető. A történelem legbefolyásosabb női ágyasai rendszerint – bár kivételek is akadtak – inkább erős személyiségükkel, mintsem lenyűgöző szépségükkel csavarták ujjaik köré a politikusokat, királyokat és hadvezéreket. A „tevékenységükért” cserébe kívánt ellenszolgáltatás pedig sokféle lehetett: pénz, hírnév, politikai előny, hazafias célok, sőt, néha még szerelem is.
Korábban
Boleyn Anna
Thomas Boleyn, Rochefort grófja és a norfolki hercegnő leánya, Anna (1507-1536) I. Ferenc francia király udvarában nevelkedett, majd 18 évesen VIII. Henrik angol király első feleségének, Aragóniai Katalinnak az udvarhölgye lett.
Franciaországi tartózkodása alatt tökéletesen elsajátította francia a nyelvet, szorgalmasan tanulmányozta az ország kultúráját és az udvari etikettet, így igazi esemény lett, amikor 15 évesen nővérével együtt bemutatták az angol udvarban. Hamar a férfiak kedvencévé vált, több futó kalandba is belekeveredett, és nemsokára az angol király szeme is megakadt rajta.
VIII. Henrik akkoriban már hosszabb ideje próbálta VII. Kelemen pápát rávenni, hogy semmisítse meg Aragóniai Katalinnal kötött házasságát, mivel felesége képtelen volt életképes fiú utódot világra hozni. A pápa azonban vonakodott a házasság felbontásától, mire Henrik úgy döntött, saját kezébe veszi a dolgot: 1533. január 25-én titokban feleségül vette a már terhes Boleyn Annát.
Az esemény több szempontból is történelmi mérföldkőnek számított: a házasság megkötése, illetve Henrik első házasságának megsemmisítése körüli bonyodalmak vezettek az anglikán egyház megalapításához és a nász gyümölcse lett a későbbi I. Erzsébet, a „szűz” királynő, akinek uralkodása alatt Anglia nagyhatalommá vált.

A női szépség iránt fogékony Henrik azonban hamar ráunt az állandóságra és újabb viszonyokba bonyolódott, emiatt egyre gyakoribbak lettek a házastársi veszekedések. Annát már csak egy fiúgyermek menthette volna meg, de 1534-ben elvetélt, 1536 januárjában pedig egy halva született fiút hozott világra; sorsa ezzel megpecsételődött. VIII. Henrik még ugyanabban az évben házasságtörés, vérfertőzés és felségárulás vádjával bíróság elé állíttatta, és nem sokkal később lefejezték.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


1. A középkori város és a céhes ipar
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- A felnőttek több mint tizede szenvedhetett rákos megbetegedésben a középkori Angliában
- Valóban annyira mocskosak voltak a középkori emberek?
- Miért hordtak röhejesen hosszú orrú cipőket a középkorban?
- A légszennyezés már a középkorban is fenyegette az emberek egészségét
- A római maradványoktól a sártengerekig – milyen volt a középkor útjain közlekedni?
- Valóban nem ittak vizet a középkorban?
- Az EU középkori elődje: a Hanza-szövetség
- Többet dolgozunk, mint a középkori jobbágyok
- Hogyan lett a középkor a sajtkészítés virágkora?
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49
- Vonatrablással és fosztogatással töltötte az időt a Jesse-Younger banda 10:50
- Római kori tömegsírt fedeztek fel Bécsben 10:14
- Amikor a múltunk szuvenírré válik: a régészet feketepiaca 09:31