Hét évvel a többi nő előtt szavazhatott az angol hölgy, mert azt hitték, férfi
2017. január 30. 13:44
Több mint száz év után került elő a már hét évvel a nők szavazati jogának megadása előtt az urnák elé járuló Frances Connelly hihetetlen története. Az Egyesült Királyságban a nők először 1918-ban szavazhattak – ekkor azonban még csak legalább 30 éves, gazdag földbirtokosok.
Korábban
Frances Connellynek a hatóságok 1911-ben azért küldtek ki egy helyi időközi választáson való szavazás részleteiről szóló információkat tartalmazó levelet, mert keresztneve alapján azt hitték róla, férfi. A helyi lapok beszámoltak arról, mekkora megdöbbenést keltett, amikor 1911-ben a yeovili városházán megjelent, hogy a dél-somerseti időközi választáson leadja a szavazatát.
A tudósítások szerint a konzervatív küldött, Harold Fletcher Connellyt meglátva komoly beszélgetésbe kezdett W.T. Snell-lel, a Western Circuit (a dél- és délnyugat-angliai ügyvédi kamara) ügyvédjével, majd a két férfi tárgyalt a szavazókör vezetőjével, W.W. Henley-vel. Mindannyian arra jutottak, ebben az esetben nincs mit tenni, Connelly neve ugyanis szerepelt a választói névjegyzékben, ráadásul a másik kritériumnak is megfelelt: korábban még nem szavazott. Mrs. Connelly egyébként a konzervatív Aubrey Herbertre adta le a voksát, aki kis különbséggel legyőzte a liberális színekben induló Henry Viviant.
Egy helyi újság 1911. november 29-én a következőképpen számolt be az eseményről: „A választásra úgy fognak emlékezni, mint az első olyan alkalomra a választókerület történetében, amelynek során egy nő jogot formált, és engedélyt kapott arra, hogy gyakorolja parlamenti választójogát. Éppen azokban a pillanatokban, amikor a vidám közönség előtt egy »Az anyák szavazni akarnak« feliratot viselő szüfrazsett kocsi vonult végig Yeovilon, egy hölgy Mr. Aubrey Herbert neve mellé tett egy ikszet (...) a városházán.” A tudósító ezután azzal folytatja, hogy a szavazatát a többivel együtt számolták, semmilyen módon nem jelezve, hogy egy nő voksáról van szó.
Több évtizeddel korábban, 1867-ben egy Lily Maxwell nevű nő már szavazott időközi választáson, ahol a szabályozás minden adófizető számára lehetővé tette a voksolást – olyannyira, hogy még a nők kivételként való feltüntetését is kihagyták a rendelkezésből. Példáját több, földbirtokkal rendelkező nő is követte, ezért a kiskapu következő évben bezárult, és a női szavazást törvénytelennek minősítették. Az Egyesült Királyságban a nők először 1918-ban szavazhattak – ekkor azonban még csak legalább 30 éves, gazdag földbirtokosok. A többieknek 1928-ig kellett várni, hogy megkapják a választójogot. Mrs. Connelly 1917-ben, 48 évesen úgy halt meg, hogy mindezt már nem érhette meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.